Odleżyny to konsekwencja długotrwałego leżenia, przebywania w jednej pozycji, stałego nacisku na skórę, jak również braku odpowiedniej higieny czy wentylacji. Dotyka głównie osoby starsze, ale również osoby będące na przykład w śpiączce. Leczenie odleżyn jest trudne, wymaga stosowania specjalnych środków. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. W niej sprawdzą się między innymi materace przeciwodleżynowe. Czym są i dlaczego warto je posiadać?

Opieka nad osobą, która przeważnie jest leżąca, bądź taką, która nie wstaje z łóżka (na przykład na skutek śpiączki) jest bardzo trudna i wymaga od opiekuna dobrego przygotowania. Kluczową kwestią jest to, aby zapewnić dobrą higienę. W przeciwnym razie istnieje bardzo duże ryzyko pojawienia się odleżyn, które są wynikiem:

– nieodpowiedniej higieny,
– stałego ucisku,
– osłabienia krążenia,
– braku wentylacji,
– braku zmiany pozycji leżenia.

Jednym ze sposobów na to, aby unikać problemów jest z odleżynami jest profilaktyka. Obejmuje ona szereg działań, w tym stosowanie takiego rozwiązania, jak materace przeciwodleżynowe.

Zobacz także: https://kobietaiuroda.pl/dlaczego-warto-miec-poduszke-ortopedyczna/

Jak działa materac przeciwodleżynowy?


Kupując w profesjonalnym sklepie, np. https://www.ortmed.pl/, mamy pewność, że kupimy materac, którego potencjał będziemy mogli bez problemu wykorzystać.

Materac przeciwodleżynowy jest idealnym rozwiązaniem, głównie z uwagi na budowę i działanie. Po pierwsze materac umożliwia sprawną wentylację i odprowadzanie potu, po drugie zaś pozwala na regularną, systematyczną zmianę pozycji leżenia. Materac wyposażony jest w specjalny mechanizm, który raz unosi jedną stronę ciała, raz drugą, usprawniając krążenie, zmniejszając nacisk na skórę.

Jak jeszcze można leczyć odleżyny?


Oczywiście materac przeciwodleżynowe to tylko jeden ze sposobów, aby radzić sobie z odleżynami. Często do leczenia odleżyn stosuje się specjalne opatrunki, które są skuteczne, a przede wszystkim łatwe w stosowaniu. W przypadku bardziej zaawansowanych odleżyn, lekarz powinien zapisać specjalną maść z antybiotykiem. Maść należy nanosić na skórę zgodnie z zaleceniami lekarzy.

Jeżeli zauważymy, że na ciele osoby leżącej zaczynają pojawiać się odleżyny, zdecydowanie powinniśmy podjąć działanie, a przede wszystkim skonsultować swoje obawy z lekarzem. Podjęcie szybkiej reakcji sprawi, że będziemy mieli szansę zadziałać, gdy odleżyny będą w początkowej fazie, a tym samym będą łatwiejsze w leczeniu. Dzięki temu znacznie ułatwimy sobie życie.