Czosnek na przeziębienie – jak jeść czosnek przy przeziębieniu i grypie?
Czosnek nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem. O jego zdrowotnych właściwościach wiedziały już nasze babcie i prababcie i chętnie stosowały go jako dodatek do potraw. My również często sięgamy po czosnek, choć nie zawsze wiemy jak go wykorzystać. Kiedy czosnek jest znakomitym remedium i w jakiej podać go formie – a kiedy zdecydowanie nie wystarczy?
Przeziębienie – najpowszechniejsza z ludzkich przypadłości
Każdemu z nas dokuczało kiedyś przeziębienie. Szacuje się, że aż 40 proc. populacji cierpi na nie co najmniej raz w roku (za: Słowińska, 2003). Przeziębienie to inaczej ostre, wirusowe zapalenia błony śluzowej gardła, krtani, nosa oraz zatok przynosowych (za: Zielińska-Pisklak, Szeleszczuk, Młodzianka; 2013).
Niektórzy badacze zwracają uwagę na fakt, że nie wszystkie przeziębienia mają charakter wirusowy; jednak tak czy inaczej, wirusy to przyczyna większości z tych schorzeń. Przeziębienie to jednocześnie powód aż 25 do 50 proc. wszystkich konsultacji pacjentów z lekarzami (za: Szamborski, 2016)!
Jak objawia się przeziębienie?
Często objawy przeziębienia pojawiają się wkrótce po ekspozycji ciała na zimno; pierwsze powiązania ochłodzenia ciała z podatnością na wirusy opisywano już ponad trzysta lat temu (za: Eccles, 2004).
Najczęściej są to:
- lekko podwyższona temperatura ciała,
- zatkany nos i obecność wydzieliny,
- ból głowy i gardła
- oraz ogólne osłabienie.
Często pojawia się także pieczenie oczu i kaszel – najpierw suchy, później mokry. Przeziębienie teoretycznie nie jest chorobą poważną, zazwyczaj przechodzi samo; jest jednak dosyć uciążliwym powodem nieobecności w pracy czy w szkole i potężnym utrudnieniem codziennego funkcjonowania.
Warto wspomnieć, że dzieci cierpią na przeziębienie wyjątkowo często – zarówno z powodu niedojrzałości układu immunologicznego, jak i nie do końca rozwinięty układ oddechowy (za: Skórka, 2016).
Nie myl przeziębienia z grypą!
Poważnym problemem w naszym społeczeństwie jest nieświadomość pacjentów co do różnic między przeziębieniem wywołanym tak zwanym wirusem grypopodobnym a prawdziwą grypą. Wielu chorych w obydwu przypadkach próbuje samoleczenia, stosując proste leki OTC, dostępne w aptece bez recepty (za: Borzęcki i in., 2012).
Choć 87 proc. Polaków wie, że przeziębienie i grypa to dwie różne choroby, ciągle 12 proc. uważa, że niczym się one nie różnią (za: Lerch, Mastalerz-Migas; 2013). Tymczasem grypa to choroba grożąca poważnymi powikłaniami (na przykład zapaleniem mięśnia sercowego czy zapaleniem opon mózgowych) i wymaga niezbędnej konsultacji z lekarzem. Na szczęście, grypę i przeziębienie można rozróżnić dzięki kilku charakterystycznym objawom.
Czosnek – skąd biorą się jego właściwości?
O ile grypy nie wyleczymy sami, przeziębienie zazwyczaj znika samoistnie po około kilku dniach. Możemy to przyśpieszyć odpowiednią dietą i lekami bez recepty.
Jedną z tajemnic zdrowia jest z pewnością czosnek. W jego składzie znajdują się siarka i olejki eteryczne, mające liczne, korzystne dla naszego zdrowia właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Dotyczy to zarówno czosnku zwykłego, jak i czosnku niedźwiedziego.
Jednym z cennych składników czosnku, który niszczy wirusy, jest allicyna.
Rozgniecione ząbki czosnku często bywają nazywane „naturalną penicyliną”; to ze względu na potężny zastrzyk odporności, jaki ze sobą niesie ich spożywanie. Ponadto, czosnek to prawdziwa witaminowa bomba: znajdziemy w nim witaminy z grupy B, A i C oraz wapń, potas, magnez, kobalt i chrom. To sprawia, że jego prozdrowotne działanie jest niemal tak intensywne, jak jego zapach i smak.
Jak jeść czosnek? Sposoby spożywania czosnku.
Jest jednak jeden haczyk, jeśli chodzi o ratowanie się czosnkiem przy przeziębieniu i wspomaganie się nim przy leczeniu grypy. Spożywany czosnek musi być… surowy. To dlatego, że obróbka termiczna zabija wiele cennych substancji działających przeciwzapalnie.
Ile ząbków czosnku dziennie? Specjaliści zalecają zdrowy rozsądek i spożywanie maksymalnie dwóch-trzech ząbków czosnku w ciągu doby – w przeciwnym wypadku możemy nadmiernie podrażnić błonę śluzową żołądka. Czosnek nie jest także zalecany w przypadku małych dzieci i matek karmiących, gdyż jego aromat przenika do mleka.
Syrop z czosnku czy mleko z czosnkiem i miodem?
Popularną metodą przyrządzania tego warzywa przy przeziębieniach i grypie, jest mleko z miodem i czosnkiem. Już tysiące lat temu kilka rozgniecionych ząbków czosnku, łyżkę masła i łyżkę miodu zalewano ciepłym mlekiem, po czym wypijano kubek takiej mikstury (za: Dmowski, 2013).
Inne popularne remedium to syrop z czosnku. Można go z łatwością przyrządzić w domu;
- dwie-trzy sprasowane główki czosnku należy połączyć z sokiem z trzech cytryn, sześcioma łyżeczkami miodu i szklanką chłodnej wody (może być mineralna).
- Syrop po dwudziestu czterech godzinach nadaje się do stosowania;
- najlepiej spożywać trzy porcje dziennie.
Oczywiście, działanie czosnku przy przeziębieniu warto wspomagać lekami bez recepty. Pomocne są zwłaszcza preparaty z kwasem acetylosalicylowym. Odpowiednie leczenie i wypoczynek z pewnością przyśpieszą powrót do zdrowia.
Czytaj także: Imbir na przeziębienie: właściwości, jak przyrządzić napoje imbirowe?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
- Słowińska, A. Homeopathy in the treatment of influenza and upper respiratory tract infections of autumn-winter period. Medycyna Rodzinna, 5/2003; – Zielińska-Pisklak, M., Szeleszczuk, Ł., & Młodzianka, A. Bez czarny (Sambucus nigra). Domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie. Lek w Polsce, VOL 23 NR 6-7’13 (266/267)
- http://aspirin.pl/
- Eccles, R. Ostre ochłodzenie powierzchni ciała a przeziębienie. Otolarynologia, 2004, 3(2), 45-50.
- Przepis na syrop z czosnku: https://polki.pl/zdrowie/medycyna-naturalna,syrop-z-czosnku-przepis-i-sposob-przygotowania,10077586,artykul.html
- Borzęcki, A., Wójtowicz-Chomicz, K., Sidor, K., Makara-Studzińska, M., Borzęcki, P., Pikuła, A., & Sałaga-Pylak, M. (2012). Analiza rozpowszechnienia stosowania leków z grupy OTC wśród studentów AWF w Białej Podlaskiej. Family Medicine & Primary Care Review, (2), 126-128.
- Skórka, A. Katar u dzieci. Manager Apteki, 10, 2016
- Szamborski, R. (2016). Immunostymulacja szczepionkami doustnymi w prewencji i leczeniu nieżytów dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 12(1), 42-53.
- Dmowski, R. (2013). Dawne metody leczenia jesiennych infekcji. repozytorium.uph.edu.pl
- Lerch, D., & Mastalerz-Migas, A. (2013). Ocena wiedzy na temat grypy i jej powikłań na podstawie badań ankietowych. Family Medicine & Primary Care Review, (3), 342-343.
Raz na jakiś czas kanapka z czosnkiem na wieczór (żeby nie odstraszac ludzi zapachem, hehehee;;) i w mojej rodzinie nikt nie choruje, a odrobina czosnku na kanapce to pycha!
A ja mam inny sposób na czosnek. Obieram 2-3 ząbki czosnku, lekko zgniatam i kładę na talerzyku koło łóżka na noc. Rano w całej sypialni czuć czosnek, ale nos odetkany i kataru nie ma. Także bardzo polecam taki sposób walki z katarem dla osób, które nie lubią jeść czosnku. Metoda sprawdzona też u mojej córki. Jednak nie polecam dla osób z astmą. Zapach może być drażniący i wywołać duszność.