Panewka stawowa jest to struktura kostna, pokryta z zewnątrz tkanką chrzęstną. We wklęsłej powierzchni panewki mieści się, również pokryta chrząstką, główka innej kości. Do uszkodzenia panewek stawu biodrowego najczęściej dochodzi na skutek urazów, podczas których na staw działa duża siła. Tego typu kontuzje najczęściej dotykają osób ćwiczących wyczynowo, na przykład piłkarzy, biegaczy długodystansowych, gimnastyków itp. Do przeciążeń stawowych może dojść również w wyniku dźwigania nadmiernych ciężarów, nadwagi lub zmian zwyrodnieniowych spowodowanych nawarstwionymi przez lata mikrouszkodzeniami.
Czynnikami powodującymi uszkodzenia panewki mogą być wady postawy, niektóre przebyte choroby, wrodzona dysplazja stawu biodrowego, konflikt panewkowo-udowy, brak równowagi mięśni bioder i miednicy i błędy treningowe. Przyczyną uszkodzenia panewki stawu biodrowego mogą być urazy mechaniczne w wyniku wypadków komunikacyjnych lub upadku ze znacznej wysokości na bok ciała. Staw biodrowy pracuje w każdej pozycji, a więc częste przeciążenia mogą skutkować uszkodzeniem panewek stawu.
Objawy uszkodzenia panewki stawu biodrowego
Głównym objawem jest ból zlokalizowany w pachwinie, najczęściej w przedniej części biodra, rzadziej z tyłu lub z boku. Objawy bólowe mogą nasilać się podczas długiego siedzenia, chodzenia o także podczas długiego stania. U sportowców ból nasila się podczas treningów. Wraz z upływem czasu bóle są coraz bardziej intensywne, ostrzejsze, mogą promieniować do stawów kolanowych. Pojawia się sztywność w stawie biodrowym skutkująca ograniczeniem ruchomości. Charakterystycznym objawem w przypadku uszkodzeń obrąbka stawu biodrowego jest opadanie miednicy po przeciwnej stronie chorego stawu, spowodowane osłabieniem mięśni (tzw. objaw Trendelenburga). Mogą pojawiać się blokowania lub przeskakiwania w stawie i ogólna sztywność stawu. Częstym objawem jest utykanie i brak możliwości wykonywania niektórych bardziej złożonych ruchów jak np. zakładania nogi na nogę.
Przypadkom urazów panewki stawu biodrowego może towarzyszyć miejscowy obrzęk i nadwrażliwość na dotyk. W przypadku uszkodzeń nieurazowych mogą pojawić się krwiaki wewnętrzne.
Dowiedz się więcej:
https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/biodro/uszkodzenie-obrabka-panewki/
Leczenie uszkodzonej panewki stawu biodrowego
Uszkodzona panewka biodra skutkuje ograniczeniami ruchomości i wymaga specjalistycznego leczenia oraz rehabilitacji. Leczenie uzależnione jest od rodzaju i stopnia uszkodzenia panewki stawowej. W klinice ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center pacjenci diagnozowani są na podstawie wywiadu lekarskiego, badań klinicznych i diagnostyki odpowiedniej obrazowej. Zależnie od wyników badań stosuje się leczenie zachowawcze lub chirurgiczne. Leczenie zachowawcze polega na ograniczeniu aktywności fizycznej, wdrożeniu postępowania przeciwbólowego i przeciwzapalnego, a gdy minie ból wprowadza się ćwiczenia rehabilitacyjne trwające do 6 tygodni. W przypadkach braku oczekiwanych rezultatów pozostaje stosowny zabieg za pomocą technik artroskopowych lub operacji otwartej. Po okresie rekonwalescencji pacjenci podejmują rehabilitację trwającą 10-12 tygodni.