Dla wielu rodziców wiadomość o wadzie słuchu ich dziecka jest sporym zaskoczeniem. Mierzą się oni jednak nie tylko z obawą o to, jak będzie się ono rozwijało, jak zostanie przyjęte przez otoczenie, a także czy poradzi sobie w przyszłości. Opiekunowie, chcąc zapewnić dziecku komfortowe warunki do życia z jego niedosłuchem, muszą dbać o to, aby maluch nie tylko miał aparat słuchowy, ale przede wszystkim chciał go nosić. Nierzadko zakup takiego sprzętu to niemałe obciążenie dla domowego budżetu, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na zakup aparatu słuchowego dla dzieci.

Czy aparaty słuchowe dla dzieci są refundowane?

Aparaty słuchowe dla dzieci i osób do 26 roku życia są refundowane raz na 3 lata. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pacjent, u którego wartość utraty słuchu przekracza 30 db HL może liczyć na refundację dwóch urządzeń. Żeby jednak otrzymać świadczenie pieniężne, w pierwszej kolejności dziecko musi przejść badania, które potwierdzą jego niedosłuch.

Następnie lekarz pierwszego kontaktu wystawia skierowanie do specjalisty otolaryngologii dziecięcej, który podczas wizyty analizując wyniki badań, wystawia zlecenie na aparat słuchowy, wkładkę uszną, bądź system FM. Obecnie takie zlecenie nie musi być już potwierdzone przez pacjenta w NFZ, ponieważ potwierdza je lekarz podczas wizyty, od razu przesyłając dokumenty do NFZ. Dlatego też bezpośrednio po wyjściu z gabinetu można udać się do protetyka lub sklepu medycznego, aby zamówić aparat.

Zobacz także: https://na-zdrowie24.pl/wewnatrzuszne-aparaty-sluchowe-komu-sa-polecane/

Ile zwrotu za aparat słuchowy można dostać?

Dzieciom, młodzieży i dorosłym do 26 roku życia przysługuje refundacja dwóch aparatów raz na 3 lata w kwocie 2000 zł na jeden. Oznacza to, że łącznie można otrzymać 4000 zł. Suma ta jednak dotyczy wyłącznie aparatów słuchowych. Dofinansowanie wkładek usznych to 60 zł na jedną sztukę, czyli łącznie 120 zł za dwie wkładki. Z kolei refundacja na system FM wspomagający słyszenie przysługuje raz na pięć lat i kwota ta wynosi 2750 zł. Na takie świadczenie mogą liczyć jednak tylko pacjenci z wadami słuchu, które utrudniają zrozumienie mowy.

 Ile kosztuje aparat słuchowy dla dziecka?

Ceny aparatów słuchowych dostępnych na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ zaczynają się już od 2000 zł. Oznacza to, że ich koszt u dzieci w 100% może być pokryty przez dofinansowanie z NFZ. Najdroższe modele dostępne na stronie oscylują w granicach od 6500 do 8 500 zł. Od tej ceny należy jednak odjąć wartość ewentualnej refundacji otrzymanej przez pacjenta z Narodowego Funduszu Zdrowia.