Krzywa przegroda nosowa to nie tylko kwestia estetyki, gdyż zazwyczaj jest ona niewidoczna gołym okiem. Przypadłość ta może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia, a w niektórych wypadkach nawet życia. Dlatego nie należy jej bagatelizować.
Nos to niezwykle istotny narząd, gdyż umożliwia nam oddychanie. Jego najważniejszym elementem budowy stanowi przegroda nosowa. Jest ona bardzo wrażliwa i delikatna. Bywa, że pojawiają się w niej zmiany. Wtedy mówimy o tzw. skrzywieniu przegrody nosowej. Dowiedz się, jak może dojść do jego powstania. Zobacz, jak rozpoznać, czy doszło u Ciebie do powstania tej przypadłości. Poznaj metody leczenia oraz skutki zignorowania zmiany.
Przegroda nosowa – budowa i funkcje
Przegroda nosowa jest cienką blaszką chrzęstno-kostną. Jej przednia część to delikatna tkanka chrzęstna. Tylną część wypełnia tkanka kostna. Główne zadanie przegrody to podział nosa na dwie części: nozdrza i jamy nosowe. Ponadto pełni ona również inne ważne funkcje:
stanowi główną strukturę, na której opiera się cała konstrukcja nosa,
ogrzewa i oczyszcza powietrze wdychane przez nos – jest to możliwe, ponieważ wyściela ją śluzówka, która działa jak swego rodzaju filtr,
ma spore znaczenie jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie całego układu oddechowego.
W jaki sposób dochodzi do skrzywienia przegrody nosowej?
Samo schorzenie występuje dość często – może dotyczyć nawet 70% populacji europejskiej. Może mieć kilka przyczyn. Najczęściej (30% przypadków) do jej skrzywienia dochodzi w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Mowa tu o takich okolicznościach jak:
wypadek samochodowy,
wypadek w domu,
kontuzja sportowa,
uraz spowodowany uderzeniem przez psa czy inną osobę.
Ponadto krzywa przegroda nosowa może być też wadą dziedziczoną genetycznie. Wtedy mówimy o patologicznym charakterze tej zmiany.
Objawy krzywej przegrody nosowej
Najpowszechniejszym objawem tej dolegliwości jest utrudnione oddychanie. Mogą o niej również świadczyć:
częste bóle głowy,
częste bóle w obrębie zatok oraz stany zapalne.
Ponadto może dojść też do dysfunkcji samego narządu, jakim jest nos. Przestaje on wówczas dobrze: filtrować, nawilżać i oczyszczać powietrze. Inne objawy, jakie często skłaniają nas do poszukiwania przyczyny naszego stanu zdrowia, to:
bezdech senny,
chrapanie.
>> Czytaj więcej o chrapaniu, jego przyczynach i sposobach leczenia
Jeśli zignorujemy ten problem, możemy doprowadzić do poważnych konsekwencji. Przede wszystkim będzie dość często pojawiało się u nas samoistne krwawienie z nosa. Ponadto mogą pojawić się u nas:
polipy nosowe,
częste podrażnienia górnych dróg oddechowych,
dysfunkcje układu oddechowego,
przerost małżowin nosowych.
Diagnostyka i leczenie
Najczęściej stosowaną metodą eliminacji krzywej przegrody jest operacja. Decyzję o jej przeprowadzeniu podejmuje zawsze lekarz laryngolog. To właśnie do tego specjalisty należy się zgłosić, gdy odczujemy opisane powyżej dolegliwości. Zabieg, o jakim mowa to septoplastyka, czyli korekta przegrody nosowej.
W jaki sposób lekarz ocenia nasz stan? Metody, jakimi się posługuje to:
wywiad lekarski z uwzględnieniem pytania o wypadki z urazem twarzy lub okolic nosa,
badanie z użyciem przyrządu, jakim jest wziernik laryngologiczny,
dodatkowe badania: tomograf komputerowy twarzoczaszki i endoskopia jam nosowych.
Kiedy operacja jest niezbędna?
Leczenie operacyjne dotyczy wyjątkowych przypadków. Należą do nich:
objawy utrudniające normalne funkcjonowanie,
deformacje twarzoczaszki,
wyraźne trudności z oddychaniem,
objawy bezdechu,
zaburzenia powonienia,
częste stany zapalne zatok.
Warto nadmienić, że zabieg ten nierzadko przeprowadzany jest również u najmłodszych pacjentów. Dzieci dzięki niemu lepiej oddychają. Mniej się męczą w trakcie zabawy czy wysiłku. I co najważniejsze rzadziej występują u nich problemy w obrębie górnych dróg oddechowych.
Przeciwwskazania do zabiegu
Niestety nie każdy może zostać poddany tej metodzie. Nie można jej stosować w następujących przypadkach:
zaburzenia krzepnięcia krwi,
ostre infekcje,
choroby ogólnoustrojowe, które uniemożliwiają podanie znieczulenia lub stanowią ryzyko niewłaściwego gojenia ran po zabiegu.
Jak wygląda zabieg i czy jest bolesny?
Operacja, o jakiej mowa jest bolesna, dlatego wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Zabieg przebiega w kilku etapach:
Nacięcie błony śluzowej przegrody nosowej.
Oddzielenie chrząstki i tkanki kostnej.
Usunięcie nadmiaru chrząstki i tkanki kostnej oraz nadanie przegrodzie pożądanego kształtu.
Niekiedy chirurg dokonuje dodatkowe mini-zabiegi. Należą do nich: usunięcie polipów oraz poprawa kształtu nozdrzy. Poza tym czasem są też wykonywane zabiegi w obrębie zatok i małżowin nosowych.
Podsumowanie
Krzywa przegroda nosowa potrafi przez wiele lat nie dawać o sobie znać. U zdrowych osób swoją obecność zdradza zazwyczaj w okolicach 35-40 roku życia. To ten moment, kiedy nasz organizm wchodzi w proces starzenia. Efektem czego jest m.in. utrata kolagenu, który obecny jest także we wnętrzu naszego nosa. Wówczas możemy odczuwać wyraźne problemy z oddychaniem. Może też pojawić się u nas uciążliwe chrapanie, a co gorsza bezdech senny. Jeśli wymienione objawy stają się bardzo uciążliwe, warto jak najszybciej udać się do laryngologa celem wyleczenia naszej przypadłości.
Źródło: Poradź mi doktorze – atlas zdrowia, wydawnictwo Jedność; wydanie zbiorowe.