Sód to jeden z wielu składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada przede wszystkim za gospodarkę wodno-elektrolitową, ale też utrzymanie równowagi osmotycznej, kwasowo-zasadowej, aktywowanie amylazy ślinowej czy też udział w transporcie glukozy i aminokwasów. Niemniej zarówno niedobór, jak i nadmiar sodu prowadzi do poważnych powikłań niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia. Czym objawia się niedobór oraz nadmiar sodu? Jak zapobiegać takim wahaniom i jakie znaczenie mają w tym codzienne nawyki żywieniowe?
Niedobór sodu w organizmie
Prawidłowe stężenie sodu w organizmie wynosi 135 – 145 mmol/l, a dzienne zapotrzebowanie na sód u człowieka w granicach 1200 – 1500 mg. Za utrzymanie odpowiedniego poziomu sodu odpowiada złożony system hormonalny, na który składa się renina, angiotensyna oraz aldosteron. Źródłem sodu jest przede wszystkim sól, o ograniczenie spożycia której alarmują dietetycy. Niemniej zdarzają się sytuacje, w których w naszym organizmie mogą wystąpić niedobory sodu. Zazwyczaj wynika to nie ze zbyt małego spożycia tego pierwiastka, lecz problemów zdrowotnych. Przy jakich schorzeniach objawem może być zbyt niski poziom sodu w organizmie? Doprowadzić do tego mogą przewlekłe biegunki, częste wymioty, nadmierna potliwość, a także zaburzenia funkcji nerek, niewydolność serca, niewydolność wątroby czy też niedoczynność nadnerczy. Stan zbyt niskiego poziomu sodu nazywamy hiponatremią, która daje objawy w postaci zaburzeń pamięci i koncentracji, senności, wzmożonego zmęczenia, utraty apetytu, bólów głowy oraz obniżenia ciśnienia krwi.
Nadmiar sodu w organizmie
Znacznie częstszą sytuacją jest nadmiar sodu w naszym organizmie i wcale nietrudno o uzyskanie takiego efektu. Głównym winowajcą jest dieta bogata w sód, a zwłaszcza nadmierne spożycie soli. Ten stan nazywamy z kolei hipernatremią. Hipernatremia ma przewlekły przebieg i niestety początkowo nie daje żadnych konkretnych objawów, zatem wczesne rozpoznanie nie jest takie proste. Może natomiast powodować rozwój innych poważnych schorzeń, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, kamica nerkowa, insulinooporność, osteoporoza czy arytmia serca. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz raka żołądka.
Jak zmniejszyć spożycie sodu?
Wymienione schorzenia są tak popularne w społeczeństwie, że śmiało można powiedzieć, iż większość z nas jest narażona na wystąpienie nadmiaru sodu w organizmie, a co za tym idzie, spożywa go zdecydowanie za dużo. Jak zatem temu zaradzić? Oczywiście zmieniając niezdrowe nawyki żywieniowe. Nie chodzi tylko o sól, choć to ona jest głównym źródłem sodu w naszej diecie. Obecna jest zwłaszcza w gotowych, mocno przetworzonych produktach spożywczych, dlatego zmiany w diecie warto rozpocząć właśnie od wyeliminowania tego typu żywności, w szczególności fast food i słonych przekąsek typu chipsy, paluszki, orzeszki solone. Ograniczenie spożycia soli będzie też polegać na dodawaniu jej mniejszej ilości do przygotowywanych dań lub całkowitą rezygnację z niej. Może to nie być proste, gdyż sól podkreśla smak większości potraw. Można jednak skutecznie zastąpić ją różnymi mieszankami ziół.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak skutecznie ograniczyć spożycie soli, zajrzyj tutaj: http://www.wyrzucsolniczke.pl/dietetyk-radzi.