Wzdęcia to bardzo częsta przypadłość. Nadmiar gazów gromadzi się w naszych jelitach, gdy nie dbamy o zdrową dietę, zbyt szybko spożywamy posiłki oraz jemy wzdymające produkty. W pozbyciu się nadmiaru gazów pomogą nam proste domowe sposoby, które warto regularnie stosować. Co jest najskuteczniejsze na krępujące wzdęcia?

Co to są wzdęcia? Skąd się biorą?

Wzdęciami nazywamy nadmiar gazów, który zgromadził się w jelicie grubym. Dzieje się to gdy podczas jedzenia połykamy zbyt dużo powietrza lub jemy potrawy, które wzmagają proces fermentacji bakteryjnej w jelitach. Organizm dobrze radzi sobie z normalnymi ilościami gazów, jednak gdy jest ich zbyt dużo, mogą powodować dyskomfort i ból.

Na szczęście istnieją proste sposoby pomagające przy dokuczliwych wzdęciach! Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Sposoby na wzdęcia

1. Nie spiesz się przy posiłkach

Pośpiech jest najgorszym wrogiem naszego układu pokarmowego. Najlepiej, jeśli dla posiłków wygospodarujemy chwilę wolnego czasu i zjemy je w spokoju. Każdy kęs należy dokładnie i spokojnie przeżuwać. Trawienie zaczyna się już w jamie ustnej i niedokładnie pogryziony pokarm będzie większym wyzwaniem dla układu pokarmowego. Podczas jedzenia starajmy się nie rozmawiać, dzięki temu połkniemy mniejsze ilości powietrza. Posiłki spożywane w spokojnej atmosferze to pierwszy krok podczas walki ze wzdęciami.

2. Jedz mniej, ale za to częściej

Częste wzdęcia mogą być wywołane zbyt obfitymi posiłkami. Nasz organizm jest w stanie poradzić sobie nawet z bardzo dużymi porcjami jedzenia, ale musimy liczyć się z tym, że w takim przypadku trawienie będzie pogorszone. Po solidnym obiedzie układ pokarmowy nie nadąża z wytwarzaniem enzymów trawiennych i żółci. Z tego powodu treść pokarmowa nie może być wystarczająco szybko strawiona, zalega w jelitach i fermentuje. I tym sposobem nabawiamy się wzdęcia. Zaleca się, aby jeść niewielkie porcje, ale częściej (4-5 razy dziennie), zamiast jednego dużego posiłku.

Czytaj także:

3. Ogranicz wzdymające produkty

Za problemy z nadmierną ilością gazów w jelitach bardzo często odpowiadają gazotwórcze produkty. Są to takie składniki, których układ pokarmowy nie trawi lub trawi z trudem. Należą do nich strączki (np. fasola, groch, soczewica, ciecierzyca), rośliny kapustne (np. brokuły, kalafior, kapusta, brukselka) czy cebula. Osoby cierpiące na uporczywe wzdęcia powinny ograniczyć ich ilość w diecie lub podawać je z dodatkiem przypraw ułatwiających trawienie (kminek, majeranek, tymianek, bazylia, mięta, szałwia, imbir, liście laurowe). W przypadku roślin strączkowych warto moczyć je przez całą noc w zimnej wodzie. Dzięki temu zmniejszy się ich wzdymające działanie.

4. Wybieraj niegazowane zamiast gazowanego

Za wzdęcia i gazy odpowiadają również gazowane napoje. Oczywiście od czasu do czasu można pozwolić sobie na wodę z dodatkiem bąbelków lub słodki napój nasycony dwutlenkiem węgla. Jednak na co dzień wybierajmy wodę niegazowaną w odpowiednio dużej ilości (przynajmniej 2,5 litra wodzy na dobę). Dobrze nawilżony organizm o wiele lepiej radzi sobie z nadmiarem gazów niż odwodniony.

5. Nie sięgaj po gumę do żucia

Wiele osób odruchowo sięga po gumę od żucia po posiłku. To niestety duży błąd. Żuciu gumy towarzyszy połykanie bardzo dużej ilości powietrza, które gromadzi się w układzie pokarmowym. Jeśli nie chcemy męczyć się ze wzdęciami, nie wyrabiajmy sobie tego szkodliwego nawyku.

6. Po posiłku obowiązkowy spacer

Nie bez powodu mówi się, że umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana po obfitym posiłku. Kiedy się ruszamy, nasze jelita pracują szybciej, a my naturalnie możemy pozbyć się gazów, które dostały się do układu pokarmowego podczas jedzenia. Dlatego zawsze po jedzeniu starajmy się chwilę przespacerować lub wykonać kilka lekkich ćwiczeń.

7. Pij jak najczęściej ziołowe herbatki

Na męczące uczucie pełności pomagają również napary z ziół. Polecana jest herbatka z kopru włoskiego lub mięty pieprzowej, napar z bazylii, kminku lub imbiru z dodatkiem miodu. Dodatkowo warto wyrobić sobie nawyk żucia świeżych liści mięty lub plasterków imbiru.

8. Postaw na zdrową dietę

Jeśli mamy skłonność do wzdęć powinnyśmy uważnie przyjrzeć się swojej diecie. Gromadzeniu się gazów w jelitach sprzyja menu bogate w smażone, tłuste potrawy oraz słodycze. Najlepiej postawić na lekkostrawną dietę, warzywa i mięso przygotowywać na parze, gotować lub piec. Produkty mleczne również mogą wzmagać wzdęcia, jeśli cierpimy na niedobór laktazy. Bezpieczne są sfermentowane napoje takie jak kefir lub jogurt. Nie przesadzajmy też z produktami zbożowymi, a jeśli mamy na nie ochotę wybierajmy te pełnoziarniste lub jedzmy kasze.

Czytaj także:

Jeśli powyższe sposoby nie zadziałały na nasz wzdęty brzuch, należy poszukać przyczyny problemu. Nawracające gazy, którym towarzyszą inne dolegliwości (np. nudności, wymioty, pieczenie w przełyku lub bóle brzucha) mogą świadczyć o poważnej chorobie lub zaburzeniach czynnościowych układu pokarmowego.

O witrynie

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

Prezentujemy sprawdzone informacje, staramy się podawać źródła opracowań.

Zostaw odpowiedź