Gdy zaczynamy się źle czuć, a środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe dostępne bez recepty nie pomagają, postanawiamy udać się do lekarza. Niestety, często odczuwane przez nas objawy są tak niejednoznaczne, że trudno nam ustalić, co nam właściwie dolega. Tymczasem specjalizacji lekarzy jest tak wiele, że można się w nich pogubić. Często nawet nie mamy świadomości, że od pewnej grupy objawów i chorób jest osobna specjalizacja. Dlatego dziś przedstawiamy listę najbardziej nietypowych lekarzy oraz niejednoznacznych objawów, z jakimi można się do nich udać.
Specjalizacje lekarzy – o tych warto wiedzieć!
Leczenie układu krwionośnego
Jedne z popularniejszych przypadłości, które dotykają zwłaszcza osoby pracujące w pozycji siedzącej, to problemy z układem krwionośnym. Lekarzem, który zajmuje się żyłami to przede wszystkim chirurg naczyniowy, niemniej to nie jedyna specjalizacja z tego zakresu. Niewiele osób wie, że najmłodszą dziedziną zajmującą się leczeniem chorób naczyń jest angiologia. Angiolog ma za zadanie leczyć przewlekłą niewydolność żylną, potonie mówiąc żylaki kończyn dolnych, ale nie tylko. W Polsce mamy zaledwie około 160 lekarzy zajmujących się tą specjalizacją, stąd nie wszyscy wiedzą, że istnieje taka dziedzina nauki. Kiedy warto wybrać się do angiologa? Powinny nas zaniepokoić takie objawy, jak:
- pajączki i wyraźne żylaki na nogach;
- opuchnięte nogi i kostki;
- skurcze i pieczenie nóg;
- uczucie ciężkich nóg;
- mrowienie i drętwienie kończyn;
- chwilowa utrata czucia w kończynach.
Jakimi chorobami zajmuje się angiolog, oprócz leczenia żylaków?
- choroby zapalne układu krążenia;
- miażdżyca;
- niedokrwienie kończyn;
- nowotwory układu krążeniowego;
- zatorowość płuc;
- zwężenie lub niedrożność tętnic;
- zespół Raynauda.
Leczenie otyłości
Innym schorzeniem będącym chorobą cywilizacyjną naszych czasów jest otyłość. Jej leczenie nie sprowadza się jedynie do udania się do dietetyka i na siłownię. W przypadku chorobliwej otyłości niezbędna może być ingerencja chirurgiczna. Leczeniem otyłości zajmuje się bariatra, oczywiście we współpracy z dietetykiem. Lekarz ustala plan odchudzania, przy jednoczesnym kontrolowaniu stanu zdrowia pacjenta, może też włączyć do terapii leczenie farmakologiczne zmniejszające łaknienie. W skrajnych przypadkach konieczny może okazać się zabieg zmniejszenia żołądka. Można to zrobić poprzez umieszczenie w nim specjalnego balona, który tymczasowo ograniczy liczbę spożywanych pokarmów. Inną metodą jest resekcja żołądka, czyli jego zmniejszenie. Dzięki temu pacjent nie jest w stanie spożywać dużych porcji, a także dłużej czuje sytość po zjedzeniu mniejszego posiłku i w efekcie chudnie.
Leczenie zaburzeń męskiego układu rozrodczego
Lekarzem, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu rozrodczego u mężczyzn jest nie tylko urolog, ale także androlog, zwykle także specjalista urolog. Tę dziedzinę medycyny można porównać do ginekologii. Do lekarza androloga warto wybrać się, gdy bezskutecznie staramy się o dziecko, a badanie nasienia wykazało jakieś odchylenia od normy. Lekarz androlog pomoże także w przypadku różnych dolegliwości w obrębie narządów płciowych. Zawsze wskazane są też wizyty kontrolne, gdyż niektóre schorzenia mogą przebiegać bezobjawowo.
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Problemy z nadciśnieniem tętniczym to kolejne schorzenie, które dotyka dużą część społeczeństwa. Na ogół mając problemy ciśnieniowe, udajemy się po poradę do kardiologa, ale tak naprawdę profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nadciśnienia zajmuje się lekarz o specjalizacji hipertensjologa. Wdrożenie odpowiedniego leczenia to bardzo ważna sprawa, gdyż nieleczone nadciśnienie prowadzi do rozwoju chorób takich, jak miażdżyca, niewydolność serca, a nawet zawał. Kiedy warto udać się do hipertensjologa? Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:
- silne bóle głowy, zwłaszcza potylicy;
- kołatanie serca;
- zawroty głowy i uczucie ucisku w głowie;
- duszności, bezsenność;
- szumy uszne;
- krwotoki z nosa;
- bóle w okolicach klatki piersiowej.
Pod opieką hipertensjologa powinny też znajdować się osoby, które przebyły udar, cierpią na cukrzycę, niewydolność nerek, a także osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży i osoby po poważnych operacjach.
Leczenie zaburzeń snu
Tempo życia i przewlekły stres sprawiają, że duża część naszego społeczeństwa cierpi z powodu zaburzeń snu. Szczególnie niebezpieczną chorobą jest narkolepsja, czyli niekontrolowana senność i zasypianie w ciągu dnia w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład będąc w pracy, w szkole lub, co gorsza, prowadząc samochód. Inne zaburzenia snu to bezsenność i sen przerywany. Źródło tych zaburzeń często tkwi w psychice, dlatego to właśnie psychiatra zajmuje się ich leczeniem. Leczenie obejmuje zarówno terapię behawioralną, jak i leczenie farmakologiczne.
>> Czytaj więcej o narkolepsji i zaburzeniach snu
Terapia behawioralna ma na celu znaleźć źródło napięcia, przewlekłego stresu czy stanów lękowych powodujących narkolepsję lub bezsenność. Z kolei leczenie farmakologiczne pozwala na regulację senności w ciągu dnia oraz wzmocnienie głębokiej fazy snu w nocy, dzięki czemu lepiej się wysypiamy, a co za tym idzie, regenerujemy. Zaburzenia snu nigdy nie mijają samoistnie, dlatego warto zdecydować się na wizytę u psychiatry.
Nigdy nie bagatelizuj objawów
W dzisiejszym społeczeństwie natłok obowiązków sprawia, że często ignorujemy niepokojące sygnały wysyłane przez nasz organizm. Tymczasem to ostatni moment, aby udać się do lekarza, który postawi diagnozę i wdroży leczenie, nim będzie za późno. Jeżeli objawy, które u siebie dostrzegamy są niejednoznaczne, warto najpierw udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który po szczegółowym wywiadzie skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Warto wiedzieć, jacy specjaliści odpowiadają za poszczególne schorzenia, wtedy łatwiej będzie nam znaleźć profesjonalną pomoc.