Każda osoba ma w swoim życiu trudne etapy, przez które musi przejść. W kryzysowych sytuacjach często ciężko jest samemu zadecydować czy psychoterapia byłaby sposobem na poradzenie sobie z danym problemem. Wiele osób, które cierpią emocjonalnie, nie zwracają się po profesjonalną pomoc z obawy przed stygmatyzacją lub przez brak wiedzy. Kiedy warto skorzystać z psychoterapii? Podpowiadamy.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

Z psychoterapii warto skorzystać zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy ustabilizować swoje zdrowie psychiczne. Nie muszą to być ogromne dolegliwości, wystarczą takie objawy jak obniżenie nastroju, zmiany samopoczucia, zamartwianie się, ciągle życie w stresie. A także fobie i natręctwa, częste rozdrażnienie, poczucie lęku, niepokoju, bezsilności, problemy z rozumieniem własnych emocji, zaburzenia odżywiania czy problemy nałogowe. W przypadku poważniejszych objawów takich jak myśli samobójcze, zaburzenia tożsamości płciowej, zachowania paranoiczne czy problemy z postrzeganiem rzeczywistości, koniecznie powinniśmy udać się do odpowiedniego miejsca, aby uzyskać pomoc psychiatry na Śląsku.

Problemy w życiu codziennym

Psychoterapia może być wykorzystywana w leczeniu wielu zaburzeń, również takich, które wydają nam się zupełnie normalne. Jeśli jednak czujemy, że troski determinują nasze codzienne życie i doświadczamy uporczywych ograniczeń takich jak bezsenność, trudności z koncentracją, brak motywacji czy zły nastrój, psychoterapia może nam pomóc.

Zadajmy sobie pytanie, czy nasze zmartwienia i problemy obciążają nasze relacje z partnerem, przyjaciółmi czy rodziną. Ważne jest, aby nie akceptować konfliktów interpersonalnych, ale poszukać profesjonalnej pomocy. Jeżeli czujemy, że nie lubimy już swoich codziennych zajęć, a nasze hobby nie sprawia nam już przyjemności to kolejny wskaźnik, który pokazuje, że powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Objawy somatyczne

Czasami psychika wpływa również na kondycję fizyczną naszego ciała. Często zdarza się, że coś nam dolega, a lekarze nie są w stanie odnaleźć fizycznej przyczyny takich objawów. Psychika może być przyczyną części dolegliwości takich jak ból czy problemy żołądkowo-jelitowe. Można je leczyć za pomocą psychoterapii.

Jeżeli więc od dłuższego czasu coś nam dolega i wykonaliśmy wszystkie możliwe badania, które mogłyby ujawnić przyczynę takiego problemu i nic nie wykazały, wówczas warto zapytać swojego lekarza prowadzącego czy źródłem tych dolegliwości może być nasza psychika. Jeżeli poleci nam korzystanie z usług psychoterapeuty, dobrym rozwiązaniem w Siemianowicach Śląskich jest psychoterapia w Neuro Care. Specjaliści pracujący w tej placówce zdiagnozują czy przyczyna naszych dolegliwości leży w psychice, czy też nie, co usprawni cały proces diagnostyki.