Medycyna naturalna to nie żadne czary mary, dobroczynny wpływ ekstraktów z wielu roślin potwierdzają badania i lekarze. Egzotyczna ashwagandha jest doskonałym przykładem takiego daru natury, który może wspierać nasze zdrowie, psychikę, siły witalne oraz kurację i profilaktykę w wielu dolegliwościach oraz schorzeniach. Czym jest ashwagandha i jakie właściwości ma ta cenna roślina z Dalekiego Wschodu?
Co to jest ashwagandha i skąd pochodzi?
O dobroczynnym działaniu ashwagandhy wiedziano już w starożytnych Indiach, skąd pochodzi ta roślina. Stosowano ją ze względu na jej właściwości lecznicze oraz regenerujące, traktowano nawet jak swoisty eliksir młodości.
Ashwagandha, zwana również witanią ospałą, żeń-szeniem lub zimową wiśnią, rośnie głównie w południowo – wschodniej Azji, a także w Afryce, Australii oraz krajach śródziemnomorskich. Za jej ojczyznę uznaje się jednak Indie.
Prozdrowotny i leczniczy wpływ ashwagandhy wynika z tego, że zawiera niezwykle cenne alkaloidy (np. witanina, somniferyna), witanolidy (np. witaferyna A, witanolidy A-Y) oraz flawonoidy, saponiny, kumaryny i inne. W medycynie najszersze zastosowanie mają korzenie tej niezwykłej rośliny.
Jak działa ashwagandha?
Ashwagandha ma coraz więcej zwolenników, ponieważ doskonale sprawdza się w łagodzeniu i leczeniu objawów wyczerpania, stresu, a także chorób układu krążenia, pokarmowego itp.
Jej właściwości wynikają z tego, że jest zaliczana do tzw. adaptogenów, czyli roślin, które zwiększają zdolność organizmu do przystosowania się do stresujących czynników. Mają one normalizujący i stabilizujący wpływ na nasze funkcjonowanie. Dzieje się tak, ponieważ regulują procesy biochemiczne, fizjologiczne, dobroczynnie działają na enzymy, hormony (m.in. na kortyzol). Rośliny takie jak ashwagandha pomagają zachować homeostazę i prawidłową „współpracę” układów – nerwowego, hormonalnego oraz immunologicznego.
Ashwagandha jest również ceniona przez sportowców i zwolenników aktywności fizycznej. Warto zażywać ją przed treningiem, ponieważ zwiększa siłę i wydolność, poprawia napięcie mięśniowe, daje zastrzyk energii i wykazuje efekt anaboliczny. Przyjęta po treningu minimalizuje negatywny wpływ stresu oksydacyjnego, wspiera regenerację mięśni i chroni przed ich niedotlenieniem.
Dobroczynny wpływ ashwagandhy na zdrowie
Najbardziej cenimy ashwagandhę za jej lecznicze i profilaktyczne właściwości. Przyjrzyjmy się bliżej prozdrowotnym walorom tej rośliny:
- działa przeciwbakteryjne – na szczepy Gram-dodatnie (np. Staphylococcus aureus) i Gram-ujemne (np. Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae)
- działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie – wspiera leczenie m.in. nieswoistych zapaleń jelit, zapalenia nerek, zapalenia stawów
- dzięki witanolidom wspiera leczenie i profilaktykę nowotworów – np. czerniaka lub chłoniaka
- zastosowanie ashwagandhy poprawia wyniki radioterapii
- działa kardioochronnie
- wspiera wytwarzanie i różnicowanie komórek morfotycznych krwi (krwiotworzenie)
- wspomaga leczenie cukrzycy – normalizuje poziom cukru we krwi i w moczu, a także poziom glikogenu w tkankach
- regeneruje uszkodzone neurony i połączenia między nimi, stymuluje produkcję dopaminy w mózgu, dzięki czemu może wspierać leczenie chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Parkinsona lub Alzheimera)
- zwiększa produkcję i ruchliwość plemników, czyli wspiera leczenie niepłodności męskiej
- ma pozytywny wpływ na libido
- stabilizuje hormony tarczycy
- obniża całkowity poziom cholesterolu
- łagodzi objawy menopauzy
- zawarte w niej żelazo wspomaga leczenie anemii.
Ashwagandha – przeciwwskazania
Preparaty z ashwagandhą są bezpieczne i dobrze tolerowane. Lista ewentualnych przeciwwskazań nie jest zbyt długa. Przede wszystkim są przeciwwskazane dla kobiet ciężarnych i karmiących oraz dla dzieci. Należy również skonsultować suplementację ashwagandhą w przypadku osób zażywających leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe, gdyż może nasilać ich działanie.
Jak wybrać dobry preparat z ashwagandhą?
Można mówić o modzie na medycynę naturalną, suplementację, w tym także na ashwagandhę o tak szerokim spektrum dobroczynnego działania. Dlatego preparaty z tą rośliną można kupić w aptekach, sklepach zielarskich, przez internet. Trzeba zatem uważać na to, co się kupuje, ponieważ prozdrowotny wpływ mają tylko dobre, sprawdzone suplementy.
Zaleca się wybór standaryzowanych ekstraktów. Oznacza to, że preparat będzie zawierał odpowiednią, deklarowaną ilość substancji aktywnej. Z tego samego powodu warto kupować suplementy sprawdzonych, renomowanych marek, zapewniających jakość, czystość i bezpieczeństwo.
Skład ma znaczenie i powinien być jak najprostszy. Unikamy sztucznych konserwantów, barwników, substancji słodzących i wypełniaczy.