Szacuje się, że prawie połowa naszego społeczeństwa miewa problemy z zasypianiem i dobrą jakością snu. Z kolei na przewlekłe problemy ze snem i chroniczną bezsenność cierpi jakieś 10-15% Polaków. Nic zatem dziwnego, że różne leki na sen – zarówno te bez recepty, jak i na receptę – cieszą się ogromną popularnością. Jedni korzystają z nich regularnie, inni doraźnie. Jednak niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy, warto dowiedzieć się, jakie leki nasenne są dziś dostępne i jak w bezpieczny sposób z nich korzystać. Dowiemy się też, czym jest paraliż senny – przypadłość, na którą żaden lek niestety nie pomoże, więc trzeba sobie z nią radzić inaczej.
Leki na sen – kiedy warto po nie sięgnąć?
W aptece możemy znaleźć wiele różnych tabletek nasennych – dostępne są środki bez recepty, oparte na naturalnych składnikach, jak i silniejsze leki na receptę, których skład bardzo konkretnie wpływa na nasz układ nerwowy. Jeżeli sporadycznie borykamy się z problemami ze snem, warto najpierw wypróbować naturalnych metod. Być może mamy niewygodny materac lub też spożywamy zbyt obfite kolacje? Zwykle wprowadzenie drobnych zmian w życiu codziennym pomaga uporać się z trudnościami z zasypianiem. Często jednak powodem bezsenności są stresy dnia codziennego, z którymi trudno uporać się bez pomocy farmakologicznej. Oczywiście każdą taką decyzję warto uprzednio skonsultować z lekarzem, ponieważ zaburzenia snu mogą świadczyć o jakiejś poważniejszej chorobie. Gdy wykluczymy inne przyczyny, możemy sięgnąć po leki na sen.
- Ziołowe leki na sen – zwykle mają w pełni naturalny skład, a ich działanie możemy dostrzec po dłuższym czasie stosowania. Pomagają się wyciszyć, a co za tym idzie, ułatwiają zasypianie. Sprawiają też, że sen jest głębszy i lepszej jakości. Pomagają zachować naturalny biologiczny rytm, dzięki czemu czujemy się znacznie lepiej. Oprócz tabletek, możemy też skorzystać z ziołowych naparów o działaniu uspokajającym.
- Leki na sen bez recepty– na rynku dostępne są też leki nasenne, które nie są na bazie ziół, ale wciąż można je nabyć bez recepty. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim melatoninę w różnych dawkach. Melatonina, nazywana też hormonem snu, to właśnie hormon produkowany przez nas mózg nocą, gdy jest ciemno i wywołuje senność. Dostarczenie go w formie suplementu pozwala w łagodny sposób wpływać na organizm, wywołując senność i rozluźnienie.
- Leki na sen na receptę – dla osób, u których bezsenność jest poważnym zaburzeniem wynikającym na przykład z depresji czy nerwicy, skuteczniejsze okażą się tabletki na receptę. Dostępne są różne leki nasenne z różnymi substancjami czynnymi i ich dawkami, zasada działania jest jednak na ogół podobna – zawarta w nich substancja aktywna wpływa na neuroprzekaźniki w naszym mózgu, działając uspokajająco i rozluźniająco. Leki te są skuteczne, ale stosowane na własną rękę, w niewłaściwy sposób, mogą uzależnić. Dlatego tego typu lekarstwa należy zawsze zażywać w porozumieniu z lekarzem.
Paraliż senny – gdy leki nie pomagają
Paraliż senny to zjawisko, które wielu osobom spędza sen z powiek. Ci, którzy go doświadczyli przyznają, że to bardzo nieprzyjemne przeżycie. Czym jest paraliż senny i jakie są jego objawy? Mówiąc krótko, to sytuacja, w której przebudzamy się, będąc w najgłębszej fazie snu – fazie REM. Jednocześnie doświadczamy zwiotczenia mięśni, czyli paraliżu. W efekcie odzyskujemy świadomość, ale nasze ciało jest bezwładne. Paraliżowi sennemu towarzyszą nieprzyjemne odczucia, jak na przykład uczucie spadania, dudnienie w uszach i ogólne przerażenie. Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy wystąpi paraliż senny, nie da się mu też zapobiec. Na szczęście paraliż nocny nie jest groźny dla zdrowia i życia, może jednak utrudniać zdrowy i spokojny sen. Dbając o higienę snu, możemy znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia tego zjawiska.
Więcej informacji na temat paraliżu sennego znajdziesz w artykule https://urodaizdrowie.pl/paraliz-senny-dlaczego-budzi-przerazenie-i-czy-jest-grozne
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!