Uwzględnianie w swojej diecie produktów spożywczych, które zawierają probiotyki, to jeden z popularnych, domowych sposobów na przywracanie prawidłowej mikroflory w układzie pokarmowym. Czy tego typu probiotyki będą wystarczające w przypadku antybiotykoterapii? Jak produkty spożywcze mają się do preparatów probiotycznych, które również mają w swoim składzie bakterie kwasu mlekowego?

Czym są probiotyki?

Zgodnie z definicją Schrezenmeira i de Vrese’a probiotykiem nazywa się preparat lub produkt zawierający wystarczającą ilość żywych, zdefiniowanych mikroorganizmów (tj. bakterii kwasu mlekowego) w określonej liczbie, które zmieniają mikroflorę w odpowiednich segmentach organizmu ludzkiego i dzięki temu wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie. Probiotyki muszą:

  1. Być konkurencyjne wobec mikroflory zasiedlającej jelita.
  2. Wykazywać aktywność antagonistyczną w stosunku do patogenów takich jak Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Helicobacter pylori, Clostridium difficile.
  3. Być odporne na sole żółci, soki żołądkowe, bakteriocyny.
  4. Mieć zdolność do przeżycia i wzrostu w miejscu, które będę kolonizować.
  5. Mieć zdolność adhezji (przylegania) do nabłonka układu pokarmowego.

Do probiotyków zaliczamy przede wszystkim bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Gdzie znajdziemy naturalne probiotyki? Głównym ich źródłem są produkty fermentacji mlecznej, czyli m.in. kefiry, maślanki, jogurty, a także niepasteryzowane sery, produkty sojowe. Ponadto możemy je znaleźć w innych produktach fermentowanych, takich jak np. kiszonki (kapusta kiszona, ogórki, czy coraz popularniejsze – kimchi).

Czy naturalnie probiotyki wystarczą podczas antybiotykoterapii?

Produkty żywnościowe nie są przeznaczone do zapobiegania lub skracania długości występowania biegunki w trakcie antybiotykoterapii. Ich skuteczność może być różna, gdyż mogą się w nich znajdować różne ilości bakterii probiotycznych (nawet w obrębie jednej partii produktu), a także różne szczepy. Poza tym producenci nie mają obowiązku informować, jakie bakterie probiotyczne znajdują się w danym produkcie. W związku z powyższym, w trakcie antybiotykoterapii, żywność nie może zastąpić preparatu probiotycznego, który ma udokumentowaną klinicznie skuteczność działania.

Preparatem z potwierdzoną skutecznością jest trilac®. To lek OTC (z ang. Over the counter, czyli lek wydawany bez recepty), który można podawać dzieciom i dorosłym. W jego składzie znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus (Lb-Y27) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12). Zadaniem preparatu jest obniżanie pH i przywrócenie homeostazy przewodu pokarmowego oraz zapobieganie biegunce poantybiotykowej. Ponadto trilac® pomaga skrócić czas występowania biegunki w trakcie zażywania antybiotyku. Ponadto trilac® stosuje się w trakcie ostrej biegunki u dzieci, a także profilaktycznie przeciw występowaniu tzw. biegunki podróżnych. trilac® to bezpieczny i sprawdzony lek, który na rynku jest obecny od 1997 roku i cieszy się zaufaniem kolejnych pokoleń pacjentów.

Bibliografia:

  1. Hanna Szajewska Praktyczne zastosowanie probiotyków. “Gastroenterologia Kliniczna” 2014, tom 6, nr 1, 16–23
  2. Anna Zawistowska-Rojek, Tomasz Zaręba, Agnieszka Mrówka, Stefan Tyski, Assessment of the Microbiological Status of Probiotic Products, “Polish Journal of Microbiology” 2016 (65,1), 97–104.