Mózg to centrum dowodzenia naszego ciała. Nie tylko pozwala myśleć, rozumieć i odczuwać emocje, ale także steruje tymi wszystkimi układami i procesami, które zachodzą gdzieś wewnątrz nas. Aby działał sprawnie, musi być odpowiednio odżywiony. To tak, jak z naszym ciałem. Jeśli chcemy żeby było zdrowe, musimy należycie je karmić. Już 40 lat temu naukowcy udowodnili, że istnieje ścisły związek między zdolnościami umysłowymi, a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych. To pokarmy uruchamiają setki mechanizmów wpływających na intelektualne funkcje mózgu. Przede wszystkim stymulują produkcję hormonów, enzymów i neuroprzekaźników – substancji chemicznych potrzebnych do przesyłania sygnałów między komórkami nerwowymi – neuronami. Bez tych impulsów niemożliwe byłoby myślenie, kojarzenie, przyswajanie wiedzy.

Co powinna zawierać zdrowa dieta dla mózgu aby ten działał jak należy?

Dieta dla mózgu – węglowodany złożone

Bardzo ważną rolę w diecie dla mózgu odgrywają węglowodany złożone. Można powiedzieć, że są one naszym osobistym paliwem. Bez nich nie możemy sprawnie myśleć, zapamiętywać i przetwarzać informacji, ani też dobrze się uczyć. Dieta bez obecności węglowodanów złożonych wpływa na pogorszenie pamięci i koncentracji, powoduje przewlekłe zmęczenie i złe samopoczucie. Ludzki mózg zużywa bowiem aż 25% energii, którą dostarczamy z pożywieniem do organizmu. Dla umysłu głównym źródłem pokarmu jest glukoza i tlen. Bez tych dwóch składników komórki nerwowe obumierają już po 10-15 minutach. A jak wiadomo źródłem glukozy są węglowodany. Te złożone czynią dobro. Te proste wręcz przeciwnie – nie niosą za sobą żadnych korzyści. Co więcej w dłuższej perspektywie dają uczucie zmęczenia, drażliwość i problemy z koncentracją. Jedząc głównie węglowodany proste będziesz mniej pamiętać i gorzej się uczyć. Dlatego, jeśli chcesz, żeby twój mózg działał na wysokich obrotach, koniecznie włącz do swojego codziennego menu pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, razowy makaron, brązowy ryż oraz gruboziarniste kasze, a więc węglowodany złożone.

Tłuszcze roślinne

Jak wiadomo tłuszcze odgrywają ważną rolę w diecie człowieka. Oczywiście mowa tu o tłuszczach roślinnych, gdyż te pochodzenia zwierzęcego nie należą do zdrowych. Szczególnie polecane są oleje roślinne tłoczone na zimno, gdyż to właśnie one zawierają antyoksydanty i witaminę E – naturalne paliwo dla mózgu, które dodatkowo chroni mózg przed rozwojem wielu chorób i wspiera jego pracę. Dietetycy szczególnie polecają oliwę z oliwek, jak również olej z pestek winogron, olej z orzechów lub olej lniany.

Ryby morskie i słodkowodne

Dobra dieta dla mózgu zakłada również spożywanie ryb. Dlaczego? Bo to właśnie one są najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, bez których nasz mózg nie jest w stanie sprawnie funkcjonować. Najlepsze i najbardziej wartościowe są tłuste ryby morskie, a więc łosoś, śledź i makrela. Nieco mniej zdrowych kwasów tłuszczowych znajduje się w rybach słodkowodnych, jednakże i je warto włączyć do swojej diety. Ale uwaga! Aby ryby zachowały swoje cenne substancje odżywcze, muszą być odpowiednio przygotowane. Smażenie i wędzenie odpada. W grę wchodzi gotowanie na parze i pieczenie.

Dieta dla mózgu – orzechy

Orzechy to nie tylko smaczna, ale przede wszystkim bardzo zdrowa przekąska, którą warto mieć zawsze pod ręką. Przede wszystkim są one świetnym źródłem omega 3 oraz witamin i minerałów. Najzdrowsze są oczywiście orzechy naturalne, a więc bez dodatku soli i innych „polepszaczy smaku”. Mimo, że orzechy są szalenie zdrowe, to jednak nie można przesadzać z ich spożywaniem, gdyż są też kaloryczne. Ale jedna garść ulubionych pistacji lub orzechów włoskich na pewno nie zaszkodzi naszej sylwetce. Przeprowadzając liczne badania udowodniono, że już niewielka ilość orzechów jest w stanie zapewnić o wiele lepsze efekty niż stosowane przez niektórych suplementy na pamięć i koncentrację. A jak orzechy to także masło orzechowe! Najzdrowsze jest to z migdałów i orzechów nerkowca. Dodawaj je do owsianki lub smaruj nim pełnoziarniste pieczywo, a na pewno twój mózg będzie pracował na pełnych obrotach.

Antyoksydanty dla mózgu

Wiadome jest, że antyoksydanty to substancje opóźniające proces starzenia się komórek. Nie każdy jednak wie, że to one chronią przed demencją starczą i korzystnie oddziałują na naszą pamięć. Na pewno warto włączyć je do swojej diety dbając o sprawne funkcjonowanie mózgu. Doskonałym źródłem antyoksydantów są owoce i warzywa, a zwłaszcza owoce jagodowe, morele, wiśnie, owoce cytrusowe, natka pietruszki, marchewka, brukselka, cebula, szpinak, kalafior oraz brokuły. Doskonałym źródłem antyoksydantów jest też gorzka czekolada, więc kostka dziennie jest jak najbardziej wskazana.

W trosce o mózg – witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są niezbędne do syntezy neuroprzekaźników. Niedobory skutkują kłopotami z pamięcią i mogą przyczynić się do rozwoju demencji starczej. Doskonałym źródłem witamin z grupy B są otręby, pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana, pistacje i orzechy włoskie, rośliny strączkowe, awokado oraz drożdże.