Wiele się mówi o chorobach oczu. Jedną z najczęstszych jest zaćma. Wbrew pozorom, wcale nie jest to wyłącznie schorzenie osób starszych. Coraz częściej dotyka także młodych pacjentów. Evita Centrum Medyczne zajmuje się leczeniem tej przypadłości. 

Evita Centrum Medyczne – zabieg usuwania zaćmy

Nowoczesne metody leczenia, dostępne w Evita Centrum Medyczne, umożliwiają szybki powrót do pełnej sprawności i dobrego widzenia. Zasada działania oka opiera się na naturalnym przepuszczaniu promieni świetlnych przez soczewkę oraz do przejęcia ich przez plamkę żółtą, która odpowiada za widzenie. W przypadku zaćmy soczewka jest zmętniała, przez co pacjent nie widzi już tak dokładnie. Sytuacja ta będzie się tylko pogłębiać, a konsekwencją choroby może być całkowita ślepota. Dlatego też operacja oczu jest jedynym rozwiązaniem. Podczas zabiegu chirurg wszczepia sztuczką soczewkę wykonaną z plastiku, która jest całkowicie przejrzysta. Sztuczna soczewka to nie tylko możliwość prawidłowego widzenia, ale również opcja skorygowania wady narządu wzroku. Dzięki nim można całkowicie pozbyć się okularów czy szkieł kontaktowych. Dotyczy to zarówno krótko, jak i dalekowidzów. 

Zaćma – co to takiego?

Najprościej mówiąc, zaćma w Krakowie to choroba opierająca się na zmętnieniu soczewki na skutek różnych czynników, między innymi wieku, choć nie tylko. Choroba z czasem postępuje, a okulary, niezależnie od tego, jak dobre, w bardzo minimalnym stopniu rozwiązują problem z pogorszonym widzeniem. Przyczyna leży wewnątrz oka i tylko wymiana soczewki na sztuczną, nową i przejrzystą może cokolwiek pomóc. Nowoczesne techniki operacyjne pozwalają ograniczyć do minimum cięcie powierzchni gałki ocznej. Przez otwór wielkości 2 mm wprowadzana jest sztuczna soczewka, stara zaś usuwana. Nie potrzeba stosować szwów jak miało to miejsce jeszcze nie tak dawno, co również skraca czas rekonwalescencji pacjenta. Zabieg, pomimo że jest inwazyjny, pozwala szybko wrócić do pełnej sprawności i dawnej aktywności.