Badanie EKG (elektrokardiograficzne) to jedna z podstawowych metod diagnostycznych w kardiologii. Pozwala ono na zarejestrowanie elektrycznej aktywności serca i ocenę jego pracy w czasie rzeczywistym. W ramach tego artykułu omówimy, kiedy wykonuje się badanie EKG, jak się do niego przygotować oraz jak wygląda same badanie.

Kiedy wykonuje się badanie EKG?

Badanie EKG jest wykonywane w celu wykrycia zaburzeń rytmu serca i innych chorób serca. Często jest wykonywane w przypadku pacjentów, u których podejrzewa się choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy też choroba niedokrwienna serca. Badanie to może również być wykonane regularnie w celu monitorowania stanu zdrowia osoby z chorobą serca. Profilaktycznie wykonywane EKG zmniejsza ryzyko wystąpienia np. zawału serca.

Jak się przygotować do badania EKG?

Przygotowanie do badania EKG jest stosunkowo proste i nie wymaga specjalnych wymagających zadań do wykonania. Przed rozpoczęciem badania należy pozbyć się wszelkich przedmiotów metalowych, takich jak biżuteria czy zapięcia od ubrań. Należy również unikać spożywania kawy, herbaty i innych napojów zawierających kofeinę przed badaniem. W przypadku kobiet, które mają długi włosy, warto je spiąć lub założyć opaskę na głowę, aby nie przeszkadzały w trakcie badania.

Jak wygląda badanie EKG?

Podczas badania EKG w Jarocinie pacjent leży na łóżku, a elektrody są przyklejane do klatki piersiowej, nadgarstków i kostek. Elektrody służą do rejestrowania elektrycznej aktywności serca i przesyłają dane do urządzenia, które generuje wykres EKG. Badanie trwa zwykle kilka minut i jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Badanie EKG serca jest jedną z najważniejszych metod diagnostycznych w kardiologii. Jest łatwe do wykonania i nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Jeśli podejrzewasz chorobę serca lub regularnie korzystasz z usług lekarza kardiologa, warto wykonać badanie EKG i sprawdzić stan swojego serca.