Włosy są naszą ozdobą i wizytówką. Czy wiesz, że ich zdrowie i piękny wygląd zależą od tego, co jesz i jak się odżywiasz? Odpowiednie nawodnienie i odżywianie są ogromnie ważne, jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne włosy. Dlatego też, aby zapobiec wypadaniu włosów, konieczne jest spożywanie witamin i minerałów. Jakie witaminy i minerały wpływają na stan włosów i w jaki sposób dostarczać je organizmowi? Sprawdź!

Witaminy na włosy – które witaminy wpływają na kondycję włosów?

Włosy to nieodłączny element wyglądu każdego człowieka, dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich zdrowie i kondycję. Niestety, często zdarza się, że włosy są zniszczone i pozbawione blasku. Co w takim wypadku zrobić? Warto sięgnąć po witaminy, które wpływają na kondycję włosów.

Do witamin wzmacniających włosy należą między innymi:

 • witamina A – wspiera porost włosów. Bierze udział w produkcji sebum, który zapewnia skórze głowy i włosom odpowiednie nawilżenie.
 • witaminy z grupy B – stymulują mieszki włosowe do produkcji nowych włosów. Szczególne znaczenie dla włosów ma witamina B5, która nadaje im połysk i zapobiega siwieniu, a także witamina B7 (biotyna) hamująca nadmierną pracę gruczołów łojowych.
 • witamina C – wspomaga produkcję kolagenu, który jest głównym składnikiem struktury włosa. Jako silny antyoksydant chroni mieszki włosowe przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.
 • witamina E – chroni mieszki włosowe przed wolnymi rodnikami, utrzymuje spójność strukturalną włosów, wspomaga wzrost.

Niedobory witamin w organizmie mogą prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Dodatkowo mogą one stać się łamliwe i matowe.

Jakie składniki mineralne zapewniają włosom piękny wygląd?

Oprócz witamin na zdrowie włosów wpływają także minerały. Wśród najważniejszych składników mineralnych odpowiadających za stan naszych włosów znajdują się:

 • miedź – bierze udział w produkcji barwnika włosów, więc przy niedoborze może dojść do wcześniejszego osiwienia.
 • żelazo – uczestniczy w transporcie czerwonych krwinek, które dostarczają składniki odżywcze niezbędne do wzrostu włosów. Poprawia strukturę włosów.
 • magnez – wypadające włosy mogą świadczyć o niedoborach magnezu.
 • siarka – dzięki niej utrzymywana jest właściwa struktura łodygi włosa. Przez niedobór siarki włosy mogą stracić elastyczność i stać się łamliwe.
 • cynk – wpływa na jakość włosów. Uczestniczy w produkcji białka, z którego zbudowane są włosy. Przy braku cynku włosy mogą się przesuszać i łamać, a nawet nadmiernie wypadać.

Brak wspomnianych wyżej minerałów w organizmie, podobnie jak niedobór witamin, może prowadzić do pogorszenia stanu i wyglądu włosów.

Witaminy i minerały na włosy – w jaki sposób dostarczać je organizmowi?

Aby zapewnić włosom witaminy i minerały, należy zadbać o zrównoważoną i zbilansowaną dietę. Jedząc odpowiednie pokarmy, dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Są dostarczane organizmowi razem z:

 • żywnością naturalnie zawierającą witaminy i minerały,
 • produktami spożywczymi wzbogaconymi w witaminy i minerały,
 • suplementami diety zawierającymi witaminy i minerały.

Chcesz wzmocnić organizm suplementami? Sięgnij po te najwyższej jakości:
D3K2MK7
Nuion Witamina C

Aby uzupełnić poziom witamin i minerałów w organizmie odpowiadających za stan włosów, można zastosować suplementy diety na włosy. Ich skład powinien być jednak dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Pamiętaj, że suplementację zawsze warto omówić z lekarzem, który przy okazji doradzi, jakie suplementy diety na włosy warto brać.