Uporczywe parcia na pęcherz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu czy lekki ból brzucha to objawy towarzyszące zakażeniu dróg moczowych, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak je złagodzić? W leczeniu objawów ze strony układu moczowego zastosowanie znajdują leki z furaginą. Jednym z nich jest Urofuraginum.

Furagina – co to za substancja i jak działa?

Furagina (furazydyna) wchodzi w skład leków hamujących rozwój bakterii, które wywołują zakażenia dróg moczowych (jednym z nich jest Urofuraginum). Co to za substancja i jaki jest mechanizm jej działania?

Furagina to pochodna nitrofuranu, która wykazuje działanie bakteriostatyczne. Hamuje rozwój szczepów Gram-ujemnych (np. Enterobacter, Proteus, Shigella) oraz Gram-dodatnich (np. Enterococcus faecalis).

Leki, które zawierają w składzie furaginę, zalecane są przede wszystkim w przypadku niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych pałeczką okrężnicy. Ponadto wskazaniem do ich przyjmowania jest ropne zapalenie miedniczek nerkowych, a także zapalenie pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego.

Urofuraginum – lek z furaginą wskazany w leczeniu dolegliwości ze strony układu moczowego

Urofuraginum to jeden z leków, którego substancją czynną jest furagina. Jedna tabletka zawiera 50 mg tego związku (oprócz tego w składzie występują substancje pomocnicze: kwas stearynowy, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, sacharoza).

Wskazaniem do zażywania leku Urofuraginum jest leczenie dolegliwości ze strony układu moczowego. Furagina znajdująca się w jego składzie hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych i w ciągu kilku godzin łagodzi nieprzyjemne dolegliwości (ból, pieczenie oraz objawy zapalenia pęcherza moczowego pojawiające się w trakcie mikcji).

Urofuraginum jest lekiem dostępnym bez recepty. Jednak przed zakupem należy mieć na uwadze, że nie każdy może go zażywać. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników, niewydolność nerek czy deficyt dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Leku nie powinny przyjmować również kobiety w ciąży, dzieci i młodzież.

Jak wyglądają zalecenia dotyczące dawkowania? Pierwszego dnia należy przyjmować 2 tabletki 4 razy na dobę, a później zmniejszyć dawkę do 2 tabletek 3 razy na dobę. Lek można stosować maksymalnie przez 7-8 dni (w razie konieczności można powtórzyć kurację, ale dopiero po upływie dwóch tygodni). Jeśli objawy towarzyszące zakażeniu dróg moczowych nie ustąpią, wskazana jest konsultacja z lekarzem.