Kwas foliowy: wit. B9, dlaczego jest ważny, naturalne źródła kwasu foliowego

utworzone przez wrz 4, 2020

Kwas foliowy inaczej witamina B9, przez niektóre źródła nazywana B11. Ważne, aby pamiętać, że jak większość innych witamin, musi być przyjmowana razem z pokarmem.

Dlaczego kwas foliowy jest taki ważny?

Kwas foliowy jest ważny zarówno dla mamy jak i dziecka. Jest on elementem procesu syntezy aminokwasów. Aminokwasy to najmniejsze składniki białek, a także zasad azotowych, jakie wchodzą w skład nukleotydów, czyli najmniejszych podjednostek kwasów nukleinowych – DNA i RNA. Foliany w organizmie są dodatkowo uwodorowane.

Jeśli folianów w organizmie zabraknie, to najczęstsze procesy chorobowe, które związane są z niedoborem witaminy i jego następstwami, to m.in. zaburzenia układu nerwowego. Poza tym niedokrwistość, a nawet miażdżyca, która wywołuje nieprawidłowe działanie układu krążenia. To może mieć wpływa na rozwój płodu w łonie matki – mogą wystąpić błędy w powstawaniu cewy nerwowej .

Naturalne źródła kwasu foliowego

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że natura ma w sobie tyle dobrodziejstw. Małe co prawda, ale jednak ilości kwasu foliowego syntetyzują wewnątrz ciała, bakterie naszej flory jelitowej z codziennego pokarmu. Pewną ilość potrzebnych substancji zawiera np. mięso, nie zaspokoi to jednak zwiększonych potrzeb organizmu w tym zakresie w czasie ciąży.

Witaminy szukamy w warzywach liściastych, bo liść to przecież po łacinie folium. Takie rośliny jak szpinak, szparagi, liście sałaty i kapusty, brokuły, kalafior – są najlepszym źródłem witamin. Oprócz nich korzystne są dla organizmu pomidory i ziemniaki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obróbka termiczna, gównie zaś pieczenie i gotowanie pozbawia produkty większości witamin, w tym – potrzebnej kobietom w ciąży do prawidłowego rozwoju ich nienarodzonych dzieci – witaminy B9. Dlatego warto w czasie ciąży większość posiłków przygotowywać na parze.

Kiedy natura to za mało – czy kwas foliowy można suplementować?

Nie bójmy się zażywać dobrych, polecanych przez naszych lekarzy suplementów. Dzienna duża dawka kwasu foliowego wynosi 400 µg. Osiągnięcie jej tylko z naturalnych produktów nie jest możliwe. Trzeba się wspomóc suplementami z apteki. Kobiety w ciąży powinny dla pewności uzupełnić swoją dietę, dostępnym w odpowiednich proporcjach kwasem foliowym, w dawkach zalecanych przez ich prowadzącego ginekologa.

Trzeba pamiętać, że dostosowanie przyjmowania kwasu foliowego na przestrzeni całego okresu ciąży, mamy powinny skonsultować z lekarzem.

Dlaczego należy zapobiegać niedoborom kwasu foliowego?

Cewa nerwowa w ciele nienarodzonego, ale już rozwijającego się w łonie matki dziecka, jest otwartym tworem, będącym początkiem jego rdzenia kręgowego i mózgowia, o którego prawidłowy rozwój trzeba zadbać. Uzupełnianie kwasu foliowego ma zasadnicze znaczenie dla jeszcze nienarodzonego dziecka.

Witamina B9, czyli inaczej kwas foliowy jest szczególnie niezbędna w pierwszych dwóch miesiącach życia płodowego.

Wtedy kobieta w ciąży, pod zwykle wpływem ginekologa jest informowana, że trzeba rozpocząć suplementację kwasem foliowym. W dzisiejszych czasach własną pamięć można wspomagać przypominającymi aplikacjami. Jest dostępnych już wiele aplikacji ciążowych, w których można ustawić sobie czas zażwania poszczególnych dawek.

Mamy powinny pamiętać, że niedobory kwasu foliowego w ciąży, a co za tym idzie – folianu, mogą spowodować poważne wady rozwojowe u ich dzieci. Może zdarzyć się bezmózgowie, ale także przepuklina mózgowo-rdzeniowa lub uwypuklenia czy pęcherze, wystające zazwyczaj pomiędzy kręgami, wypełnione tkanką nerwową.

To nie wszystko – może nastąpić przedwczesny zgon maluszka albo wystąpić inwalidztwo. W naszym kraju mamy najwyższy współczynnik zgonów, spowodowany wrodzoną wadą cewy nerwowej.

O czym jeszcze pamiętać?

W trakcie ciąży, ale również w okresie przygotowania do niej konieczne jest zrezygnowanie z używek. Są wśród nich kawa, mocna herbata, a także alkohol. Kofeina wypłukuje niektóre mikroelementy, jak wapń i magnez, utrudnia wchłanianie żelaza i działa moczopędnie. A spożywana w dużych ilościach może zwiększać ryzyko poronienia.

Nade wszystko jednak trzeba pamiętać o witaminach. Najważniejszą z nich, potrzebną dla kobiet przygotowujących się do ciąży i będących w ciąży jest wspomniany kwas foliowy, który chroni przed powstawaniem wad cewy nerwowej. By dostarczyć do organizmu właściwe ilości tego cennego elementu, nie wystarczy sama dieta. Dlatego na najbliższej wizycie u ginekologa warto zapytać o polecane farmaceutyki zawierające przynajmniej 0,4 mg  kwasu foliowego. Wszystko to w trosce o zdrowie mamy i dziecka.

O witrynie

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

Prezentujemy sprawdzone informacje, staramy się podawać źródła opracowań.

Zostaw odpowiedź