Jak picie kolagenu wpływa na nasz organizm? Kiedy warto wspomóc się jego suplementacją i co wybrać, by faktycznie uporać się z niedoborami?

Kondycja włosów, paznokci, skóry, a także stawów, to zasługa między innymi kolagenu. Jest to element budulcowy naszego ciała. Stanowi około 30% wszystkich białek, które znajdują się w organizmie. Wraz z wiekiem niestety jego produkcja maleje. Etap ten zaczyna się po 25. roku życia. Powstające niedobory można zauważyć przede wszystkim obserwując pogarszający się stan skóry, paznokci i włosów. Poza tym ograniczoną ruchomość w stawach, osłabione kości, mięśni, które nie pracują tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Przyczyną są niedobory kolagenu.

Czym jest kolagen?

Kolagen jest podstawowym białkiem tkanki łącznej. Decyduje o elastyczności, objętości i sprężystości włosów. Jego obecność w organizmie pozwala cieszyć się zdrowymi i mocnymi paznokciami. Do 25. roku życia, kiedy to jest produkowany w odpowiedniej ilości przez organizm, stawy, mięśnie i kości odznaczają się zwykle dobrą kondycją. Gdy jednak przekroczymy magiczną granicę ćwierćwiecza swojego życia lub z innych powodów zmagamy się z jego niedoborami, cierpi skóra, włosy i paznokcie – nasza wizytówka. O odżywienie i lepszą kondycję domagają się stawy oraz mięśnie.

Kolagen spotykamy również w naczyniach krwionośnych, dyskach międzykręgowych, rogówce, zębinie, ścianie jelit, a także barierze krew-mózg. Jego ubytki są zatem sporym zagrożeniem dla kondycji całego organizmu, bo w wymienionych miejscach występuje w dużych ilościach.

Jak objawia się niedobór kolagenu?

Pogarszająca się kondycja skóry i problemy ze stawami, to jedne z objawów niedoboru kolagenu w organizmie. Zauważalne mogą się stać również kłopoty z codziennym funkcjonowaniem – brak energii, mniejsza zdolność do koncentracji, osłabienie i ciągłe zmęczenie.

Skóra, której brakuje kolagenu, staje się mniej elastyczna i traci na jędrności. Pogłębia się cellulit, pojawiają się lub stają się bardziej zauważalne rozstępy. Skóra staje się również sucha, coraz częściej dostrzec można piegi i przebarwienia. Dochodzi do utraty gładkości, a skóra na piętach łatwo pęka i znacznie bardziej rogowacieje.

W układzie kostnym, w wyniku utraty kolagenu, dochodzi do odwapnień kości w obrębie całego szkieletu. Stają się one bardziej podatne na łamliwość. Odczuwane są bóle kręgosłupa i może dojść do osteoporozy. W stawach kolagen ma za zadanie produkować maź stawową. Gdy zostaje zaburzony metabolizm kolagenu, zwiększa się tarcie ruchomych kości, co powoduje ból. Może być ponadto odczuwana sztywność w obrębie stawów, problemy z ruchomością. Zmniejsza się twardość i elastyczność chrząstki. W skrajnych przypadkach może wypaść dysk, możliwe jest również zerwanie ścięgna czy naderwanie więzadła.

Jak wybrać kolagen do picia?

Wobec tak wielu skutków ubocznych związanych z niedoborami tego ważnego białka, trudno się dziwić, że wzrasta zainteresowanie suplementacją. Na popularności zyskuje kolagen do picia, jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób go dobierać.

Wchłanianie kolagenu jest zależne od obecności innych substancji, dlatego dobrze jest stawiać na płynny kolagen do picia, w którego składzie występuje również witamina C.

Jaką postać kolagenu wybrać?

Kolagen do picia w proszku, a może płynny kolagen do picia? Forma powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim liczy się zawartość kolagenu w danym preparacie, ale i dodatkowych składników, które sprzyjają jego wchłanianiu.

Kolagen do picia w proszku najczęściej nie ma żadnego smaku. Może być mieszany z wodą lub sokiem owocowym, łatwo się wchłania, ponieważ trafia do poszczególnych komórek bezpośrednio z układu pokarmowego. Z kolei kolagen w tabletkach lub kapsułkach, można łatwo i szybko połknąć. Niezależnie od postaci, organizm szybko go przyswaja, ponieważ takie preparaty prawie w całości podlegają anabolizmowi. Nie są wydalane z organizmu i nie przechodzą procesów metabolicznych.

Opinie o kolagenie do picia, dzięki blogerom

Blogerzy chętnie biorą pod lupę suplementy tego typu. Kolagen do picia to produkt cieszący się od jakiegoś czasu sporym uznaniem.

Nietrudno odnaleźć potwierdzenie wśród blogerów, a właściwie blogerek, jak tutaj https://www.wyrwanezkontekstu.pl/rzeczy/kolagen-do-picia/, że kolagen do picia w ampułkach, to nie tylko skuteczność w działaniu, ale i wygodna forma stosowania. Pojedyncze ampułki można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Zajmują niewiele miejsca, a przyswojenie jednej dawki to nie więcej niż kilka łyków porcji zamkniętej w dogodnym opakowaniu.

ampułka z kolagenem do picia

fot.: ampułka z kolagenem do picia

Warto zwracać uwagę na to, jakiego rodzaju kolagen będzie stosowany. Spośród kilku dostępnych rodzajów, wymienia się kolagen morski, wieprzowy, drobiowy lub bydlęcy. Kolagen morski do picia dobrze się wchłania, dociera w głąb skóry, ponieważ posiada budowę zbliżoną do ludzkiego typu. Trzyrzędowa budowa białka i obecność tych samych aminokwasów w składzie, pozwalają na bardzo dobre dopasowanie do potrzeb skóry, wytworów naskórka oraz stawów.

Zwracając uwagę na skład, zawartość dodatkowych substancji, jak i zastosowaną dawkę – elementy decydujące o wchłanialności i przyswajalności – udaje się wybrać kolagen do picia, który przyniesie oczekiwane efekty podczas regularnego stosowania.

Kolagen do picia skutki uboczne

Choć mówimy o substancji, która naturalnie jest produkowana w organizmu, a do tego niezbędna do zachowania prawidłowych funkcji wielu struktur, dostarczanie jej zewnętrznie w postaci preparatów może powodować występowanie skutków ubocznych. U niektórych osób dochodzi do reakcji alergicznych. Inne niepożądane efekty to osłabienie organizmu, zaparcia, odczuwanie nieprzyjemnego smaku w ustach i/lub pojawiająca się nadwrażliwość na niektóre pokarmy.

Jeśli występują skutki uboczne, należy nie przekraczać zalecanej dziennej dawki, którą szacuje się na 4000 mg, a w razie gdy objawy nie ustąpią, trzeba przerwać suplementację.

O witrynie

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

Prezentujemy sprawdzone informacje, staramy się podawać źródła opracowań.

Zostaw odpowiedź