Spanie w ciąży bywa sporym wyzwaniem, szczególnie w zaawansowanym stadium. Przyszłej mamie dokuczają bóle kręgosłupa, skurcze nóg i niepokój związany ze zbliżającym się porodem. Tymczasem sen i związana z nim regeneracja są bardzo ważne dla ciężarnych. Dlatego warto wiedzieć jak wygodnie i bezpiecznie układać się snu w poszczególnych trymestrach, na którym boku spać w ciąży, kiedy brzuch jest już naprawdę imponujący.

Spanie w ciąży na plecach i na brzuchu

Jedno z kluczowych pytań dotyczących pozycji bezpiecznych dla ciężarnych dotyczy spania na brzuchu w ciąży. Tak naprawdę organizm i ciało kobiety „podpowiadają” przyszłej mamie, jak się układać. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że pozycja na brzuchu jest dopuszczalna tylko w początkowym okresie ciąży. Kiedy brzuszek zaczyna już się zaokrąglać, nie zaleca się spania na brzuchu, ponieważ może to powodować ucisk na macicę. Ponadto takie ułożenie staje się zwyczajnie niewygodne dla kobiety.

W przypadku spania na plecach w ciąży sytuacja jest podobna. W pierwszych tygodniach nie ma przeciwwskazań do takiego ułożenia. W drugim i trzecim trymestrze spanie czy długotrwałe leżenie na plecach w ciąży jest niewskazane. Coraz większy brzuch może wówczas obciążać kręgosłup, jelita i naczynia krwionośne. Ma to negatywny wpływ na krążenie, procesy trawienne i prawidłowe oddychanie. Leżenie na plecach w ciąży może wywołać ucisk na żyłę główną, w konsekwencji mniej krwi dopływa do mózgu. Właśnie dlatego ciężarne pacjentki uskarżają się czasem na zawroty głowy, nudności oraz mroczki przed oczami. Na szczęście większość kobiet słucha sygnałów wysyłanych przez ciało, a leżenie czy spanie na plecach lub brzuchu jest dla nich po prostu niekomfortowe.

spanie w ciąży - kobieta na łóżku

Na który, boku spać w ciąży?

Wiemy już jakich pozycji unikać lub nie stosować zbyt często. Pozostaje zatem odpowiedzieć sobie na pytanie – jak wygodnie i bezpiecznie wypoczywać, a konkretnie na którym boku spać w ciąży. Zarówno lekarze, jak i przyszłe mamy zgodnie twierdzą, że właśnie ułożenie na boku jest najlepszym wyborem w tym okresie.

Optymalnym i zalecanym wariantem jest spanie w ciąży na lewym boku. Takie ułożenie ciała poprawia krążenie krwi, zapobiega uciskowi na wątrobę oraz żyłę główną. Zapewnia też odpowiedni dopływ tlenu do rozwijającego się płodu. A co ze spaniem na prawym boku? W niektórych przypadkach zwiększa ryzyko ucisku na wątrobę i dolną żyłę główną, a to może spowodować ograniczenie dopływu krwi do serca, są to jednak dość sporadyczne sytuacje. Z reguły organizm kobiety podpowiada i wybiera najbardziej komfortową i bezpieczną pozycję.

Jak się wyspać w ciąży?

Niezależnie od wybranej pozycji wraz z rozwojem ciąży przespanie całej nocy staje się nie lada wyzwaniem. W artykule Jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży? znajdziemy nie tylko porady na temat spania brzuchu czy na boku. Mamy tu również wiele cennych wskazówek, które pomogą poprawić komfort snu.

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią atmosferę, czyli spać w wywietrzonej, nieprzegrzanej sypialni. Bardzo ważny jest wygodny, ergonomiczny materac, świeża pościel i wygodna piżama. W sypialni nie powinno być urządzeń elektronicznych emitujących światło (telefon, laptop, tablet, telewizor).

Wiele przyszłych mam poleca specjalne poduszki dla ciężarnych. Można je stosować nie tylko do snu, pod głowę, stanowią też podparcie dla kręgosłupa lędźwiowego albo dla nóg. Taka poduszka, dzięki anatomicznemu kształtowi i elastyczności, dopasowuje się do ciała, otula i zapobiega zmianie pozycji na niewłaściwą. Umożliwia także leżenie na plecach w ciąży, zapewniając pozycję półleżącą, która nie powoduje ucisku na naczynia krwionośne.