Przeziębienie, grypa, osłabienie i wiele innych chorób mogą skutkować pojawieniem się gorączki. Jest to naturalna obrona organizmu na pojawiające się drobnoustroje chorobotwórcze w organizmie. Wysoka gorączka utrudnia funkcjonowanie, ponieważ odczuwa się osłabienie, bóle głowy czy dreszcze, a już nawet nie wysoka może skutecznie obniżyć samopoczucie i zepsuć plany. Pojawienie się gorączki często wzbudza niepokój, jednak sama gorączka nie jest chorobą, a oznaką, że system immunologiczny działa prawidłowo i chce sam uporać się z chorobą. Jednak z gorączką należy walczyć za pomocą skutecznych leków przeciwgorączkowych.
Jakie leki są dostępne na rynku?
Szukając odpowiedniego leku obniżającego gorączkę staje się przed dylematem: paracetamol czy preparaty z grupy NLPZ (np. ibuprofen). Są to najpopularniejsze leki obniżające gorączkę, a dodatkowo działają przeciwbólowo w przypadku słabego lub umiarkowanego bólu. Warto zapoznać się z działaniem obu rodzajów leków oraz w przypadku jakich dodatkowych dolegliwości są skuteczniejsze. Ogromny wybór preparatów nie ułatwia wyboru tego odpowiedniego, jednak samo zapoznanie się z działaniem zarówno paracetamolu jak i ibuprofenu nakieruje na wybór odpowiedniej substancji.
Jak działa ibuprofen?
Ibuprofen jest lekiem dostępnym bez recepty, znanym i stosowanym przez dużą część osób. Dostępne są również wersje leku wydawanego na receptę. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn-przekaźników, które nie tylko przyczyniają się do powstawania gorączki, ale także pobudzają receptory bólowe. Ibuprofen swoim działaniem zmniejsza ilość wytwarzanych prostaglandyn, co skutkuje poprawą samopoczucia poprzez zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie gorączki, bólu i obrzęków. Ibuprofen zaczyna działać bardzo szybko. W przypadku przyjęcia preparatu w formie płynnej, zawiesiny lub żelowych kapsułek, uśmierzenie bólu i zmniejszenie gorączki można zaobserwować w mniej niż 30 minut, a działanie leku będzie trwało od 4 do 6 godzin. Preparat stosowany według zaleceń lekarza lub zgodnie z dawkowaniem opisanym w ulotce jest całkowicie bezpieczny i skuteczny w swoim działaniu. Leki można kupić w formie zawiesin, czopków lub tabletek w preparatach, np. Ibuprom, Nurofen, Ibum oraz innych lekach dostępnych bez recepty.
Czy paracetamol jest lepszy?
Paracetamol jest drugim, najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W przeciwieństwie do ibuprofenu nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Działanie paracetamolu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy w rdzeniu kręgowym i mózgu. Paracetamol stosuje się w przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu oraz jako lek przeciwgorączkowy. Często jest składnikiem preparatów złożonych stosowanych w leczeniu przeziębienia lub grypy. Dodatkowo, można go spotkać w lekach występując w skojarzeniu z sympatykomimetykami wspomagającymi udrożnienie nosa oraz lekami przeciwhistaminowymi. Popularnymi lekami zawierającymi paracetamol oraz dostępnymi bez recepty jest Apap, Gripex, Panadol, Pedicetamol oraz wiele innych.
Na rynku dostępny jest duży wybór leków przeciwgorączkowych, a wybór konkretnego preparatu uzależniony jest od innych dolegliwości. W przypadku stanu zapalnego lepiej wybrać lek z ibuprofenem, a gdy dokucza przeziębienie lub grypa warto zastanowić się nad preparatem złożonym z paracetamolem. Leki przeciwgorączkowe często dostępne są bez recepty, a ich działanie jest bardzo skuteczne.