Karmienie naturalne jest najbardziej zalecaną i optymalną metodą żywienia niemowląt oraz małych dzieci. W życiu każdego maluszka przychodzi jednak taki czas, kiedy do menu włączane są nowe produkty, a karmienie piersią może być zastępowane mlekiem modyfikowanym. Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?

Karmienie naturalne – najlepsza dieta dla dziecka

Zgodnie ze wskazaniami najlepiej jeśli mleko mamy stanowi dietę dziecka przez pierwsze 6 miesięcy życia. Dobrze, jeśli uda się utrzymać naturalne karmienie do 2. roku życia.

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne i zalecane przez lekarzy, psychologów, dietetyków i WHO?

Poza oczywistym aspektem, jakim jest zaspokojenie głodu i pragnienia, mleko mamy jest dobroczynnym koktajlem składników wspierających rozwój zdrowej mikroflory jelitowej i układu immunologicznego. Skład pokarmu zmienia się w zależności od etapu karmienia i wieku dziecka, dostarczając niezbędnych witamin, minerałów, probiotyków, błonnika, kwasów tłuszczowych.

Walor ekonomiczny również ma swoje znaczenie (koszt zakupu mieszanek modyfikowanych). Ponadto mleko mamy jest zawsze dostępne, zawsze gotowe, nie trzeba go specjalnie przyrządzać.

Specyfika karmienia piersią zapewnia dziecku najbliższy i niezwykle istotny kontakt z mamą, bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu zakończenie karmienia piersią jest trudne również dla mam – większość z nich bardzo przeżywa to swoiste rozstanie z maluszkiem.

karmienie piersią jest najlepsze dla rozwoju dziecka

Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?

Przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane powinno być zaplanowane, a decyzja przemyślana i świadoma.

W poradnikach, w magazynach dla mam i w internecie jest wiele opracowań oraz porad dotyczących tego niełatwego etapu. W artykule „Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?” znajdziemy cenne wskazówki dotyczące zarówno emocjonalnych potrzeb dziecka w tym zakresie, jak i praktycznych aspektów (np. wybór mleka modyfikowanego i niezbędnych akcesoriów).

Pamiętajmy o tym, że odstawianie dziecka od piersi nie powinno przebiegać w pośpiechu, bez planu, pod presją. Ze względu na dobro maluszka i mamy. Jak zatem zaplanować i przeprowadzić przejście z karmienia piersią na mleko z butelki?

  • Przede wszystkim nie jest to kwestia jednego czy dwóch dni. Zaleca się uzupełnianie karmienia naturalnego podawaniem mleka modyfikowanego. Najpierw powinien być to jeden posiłek, z czasem można zwiększać ich liczbę – powoli i stopniowo.
  • Zwiększanie liczby posiłków z butelki wymaga cierpliwości – po 2-3 tygodniach można ograniczać się do 1-2 karmień piersią.
  • Dla komfortu dziecka dobrze jest układać je tak, jak do karmienia piersią. Przy pierwszych próbach podawania jedzenia z butelki można przelać do niej odciągnięty pokarm. To dobry sposób na przyzwyczajenie dziecka do smoczka.
  • Warto zaplanować początek odstawiania maluszka od piersi na wolny dzień, urlop, weekend, kiedy mamy więcej czasu, a ewentualna nieprzespana noc nie będzie problemem.
  • W okresie przechodzenia z karmienia piersią na mleko modyfikowane nie należy wprowadzać innych istotnych zmian w życiu dziecka. Takich jak np. powrót mamy do pracy czy włączanie innych nowych produktów do diety.
  • Karmienie piersią to nie tylko kwestia zjedzenia posiłku. Dlatego trzeba zapewnić dziecku więcej bliskości, ciepła i poczucie bezpieczeństwa.

karmienie mlekiem modyfikowanym

Karmienie mlekiem modyfikowanym – akcesoria i zakupy

Odstawienie od piersi i zmiana diety wymagają również pewnych zakupów. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście mleko modyfikowane, które będzie stopniowo zastępowało pokarm mamy. Tę decyzję należy skonsultować z lekarzem, który zna dziecko, śledzi jego rozwój i doradzi wybór najlepszej mieszanki. Warto poprosić o 2-3 propozycje, preferencje maluszka w kwestii smaku, zapachu i konsystencji mogą być różne.

Skład mleka modyfikowanego

Kluczowe znaczenie ma skład mleka modyfikowanego, dla którego wzorcem powinno być mleko mamy. Musi zawierać witaminy, minerały, odpowiednie cząsteczki białka, zdrowe tłuszcze, probiotyki, prebiotyki, węglowodany. Musi być adekwatne do potrzeb dziecka na konkretnym etapie rozwoju. Dlatego mamy do wyboru mleko początkowe, mleka następne i Junior. Istotne są także specyficzne potrzeby żywieniowe. Dzieci mogą wymagać mleka hipoalergicznego, ograniczającego problem ulewania itp.

Mleko następne HiPP BIO COMBIOTIK® to wybór wielu lekarzy i mam. Zawiera prebiotyki i probiotyki, w tym galaktooligosacharydy (GOS) naturalnie występujące również w mleku kobiecym.

mleko modyfikowane HiPP Combiotik 2

Kompozycja witamin, składników mineralnych i kwasów tłuszczowych zapewnia dziecku optymalne i pełnowartościowe posiłki.

Zobacz również: Mleko modyfikowane a karmienie piersią – jak przejść na mleko następne?