Z wiekiem na naszej twarzy pojawiają się niechciane zmarszczki. Dowiedz się, jakie są ich typy oraz rodzaje i poznaj sposoby na ich skuteczne usuwanie.

Zmarszczki są jednymi z pierwszych oznak upływającego czasu. Niektóre z nich bez wątpienia dodają uroku i podkreślają charakter, ale gdy jest ich zbyt dużo mogą być przyczyną gorszego samopoczucia. Warto więc dbać o skórę tak, by opóźnić procesy starzenia się i skutecznie pozbywać się pierwszych zmarszczek.

Przeciwko starzeniu się skóry – naturalne sposoby na zmarszczki

Jak podaje Wikipedia, starzenie się to:

zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na stres środowiskowy, które pojawia się w organizmach wraz z upływem czasu, naturalne i nieodwracalne nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, przerastające zdolności organizmu do samonaprawy. Starzenie się powoduje utratę równowagi wewnętrznej organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów, zwiększa podatność na choroby (np. choroby krążenia, Alzheimera, nowotwory), wreszcie prowadzi do śmierci.

Pierwsze objawy starzenia się są widoczne na naszej skórze, która staje się mniej elastyczna, zmniejsza się także jej jędrność i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Dzieje się tak dlatego, że z czasem zmienia się masa mięśni i kości oraz dochodzi do procentowego wzrostu zawartości tłuszczu w organizmie kosztem spadku zawartości wody. Skóra staje się nie tylko pomarszczona, ale także szara i zmęczona. Trzeba wiedzieć, że choć nie wszystkie zmiany można zatrzymać, z powodzeniem można opóźnić ich pojawienie się oraz ograniczyć ich natężenie.

Sprawdzone sposoby walki z objawami starzenia się skóry to: właściwa dieta, aktywny tryb życia, odpoczynek, pielęgnacja oraz dobre poznanie wroga, czyli… zmarszczek.

Co najlepsze na zmarszczki?

Dieta młodości

Podstawą dbania o zdrowie, a zarazem o piękny wygląd, jest właściwie zbilansowana dieta. W codziennym jadłospisie nie może więc zabraknąć bogatych w witaminy oraz mikroelementy warzyw i owoców. Ponadto niezwykle istotne są dobrej jakości tłuszcze, takie jak olej lniany, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek czy olej z czarnuszki. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty korzystnie wpływają na kondycję cery.

Dieta powinna być takie bogata w orzechy, pestki oraz nasiona. Dzięki nim dostarczymy organizmowi wielu cennych składników odżywczych. W jadłospisie nie może także zabraknąć dobrych źródeł białka. Na talerzu powinny zatem pojawiać się ryby, chude mięso, jaja i nabiał. Należy pamiętać o tym, by wybierać produkty dobrej jakości pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia fizyczne i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonały sposób na zachowanie świetnej kondycji jak najdłużej. Dotlenienie organizmu oraz silne mięśnie to także ratunek dla wiotczejącej skóry. Osoby aktywne fizycznie mogą dłużej cieszyć się jędrnym ciałem, a ich cera jest promienna i wygląda zdrowo. Ponadto warto spędzać czas na łonie natury, z dala od zanieczyszczeń i smogu. Takie czynniki nie sprzyjają dobrej kondycji skóry.

Odpoczynek

Praca, codzienne obowiązki oraz stres nie sprzyjają dobrej kondycji skóry, dlatego trzeba zadbać o dobry sens i odpoczynek. Warto uregulować tryb życia tak, by pozwalać sobie na 8 godzin snu codziennie. Odpoczynek jest niezbędny organizmowi do regeneracji.

Rodzaje zmarszczek – informacje, zabiegi, domowe sposoby

Wyróżniamy kilka rodzajów zmarszczek. Informacje na ich temat pozwalają dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz preparaty sprzyjające spłycaniu zmian. Poznaj typy zmarszczek i powiedz im stanowcze NIE!

Zmarszczki marionetki (zmarszczki smutku) – najczęstsze zmarszczki mimiczne

Zmarszczki marionetki, nazywane także zmarszczkami smutku, to jedne z najbardziej nielubianych przez kobiety zmian wyglądu twarzy. Nieestetyczne bruzdy pojawiają się bowiem w najbardziej widocznym miejscu, czyli w dolnych partiach twarzy, a dokładnie u styku brody i policzków. Zmarszczki marionetki są fałdkami i bruzdami powstającymi poniżej kącików ust i ściągające je ku dołowi, które biegną pionowo w dół. Niejedna kobieta boryka się z problemem nieestetycznej otoczki wokół ust. Zdarza się bowiem, że bruzdy obramowują okolice ust i brody, co potęguje efekt starzenia.

Zmarszczki marionetki w przeciwieństwie do zmarszczek od uśmiechania się wcale nie dodają nam uroku – mogą sprawiać, że kobieta wygląda na ponurą lub zasmuconą, a w niektórych przypadkach także na nieprzyjazną i groźną. Tego rodzaju zmarszczki powstają w wyniku grymasów związanych ze złym samopoczuciem. Warto dodać, że bruzdy czy fałdy wokół ust mogą pojawiać się także u osób o pogodnym usposobieniu, które na co dzień dużo się uśmiechają.

Powstawanie tego rodzaju zmarszczek to bowiem nie tylko mimika, ale również procesy starzenia się cery. Z wiekiem zmienia się bowiem struktura tkanki tłuszczowej, która jest podporą skóry. Wraz z upływem lat podskórna tkanka tłuszczowa twarzy zaczyna tracić swoją objętość, co sprawia, że cera staje się bardziej narażona na wiotczenie i obwisanie. Widać to szczególnie wokół ust i na brodzie.

Za zmarszczki mimiczne mogą odpowiadać też zmiany wagi. Tycie oraz chudnięcie odbija się nie tylko na zdrowiu. Nie jest także korzystne dla cery. Kolejna zmarszczka na twoich policzkach może być zatem skutkiem ubocznym efektu jo-jo.

Ponadto twarz jest narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, które przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia się cery. Warto o tym pamiętać, by na co dzień dbać o zdrowie. Dzięki temu skóra dłużej pozostanie piękna i jędrna, a zmarszczki mimiczne pojawią się zdecydowanie później. Będzie ich również mniej.

Zmarszczki nosowo-wargowe

Twarz jest elastyczna, dzięki czemu może wyrażać nasze emocje i nastroje. Skutkiem ubocznym przekazywania przez nią informacji są pojawiające się z wiekiem zmarszczki mimiczne wokół nosa i ust. Tego rodzaju bruzdy powstają dość wcześnie i są naturalnym efektem codziennych ruchów twarzy. Najszybciej skarżą się na nie osoby o wyrazistej ekspresji. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem skóra traci zdolność syntezy kolagenu i elastyny, zmniejsza się jej sprężystość i elastyczność. To sprawia, że trudniej jest jej powracać do naturalnego stanu po każdym naszym grymasie. Kolejna zmarszczka jest zatem tylko kwestią czasu. Warto wiedzieć, że twarz może być narażona na powstanie tego typu bruzd czy fałd ze względu na różne nawyki takie jak picie przez słomkę, palenie czy długotrwałe życie gumy.

W okolicach ust pojawiają się następujące zmarszczki:

  • zmarszczki śmiechowe, które przybierają kształt podłużnych zagłębień. Ciągną się od linii nosa w kierunku kącików ust. Ich najczęstszą przyczyną jest uśmiechanie się. Są niejako efektem ubocznym pracy mięśni unoszących kąciki twoich ust. Warto zatem pamiętać, że choć śmiech to zdrowie, w jego wyniku może pojawić się kolejna zmarszczka.
  • zmarszczki palacza, nazywane także kodem kreskowym, są pionowymi promienistymi bruzdami wokół ust. Pojawiają się podczas układania warg w dziubek i zaciskania ich na papierosie albo słomce do napojów. Wieloletnie palenie to zatem nie tylko zamach na zdrowie ale także sposób na nieatrakcyjną twarz. Warto o tym pamiętać, sięgając po kolejnego papierosa.

Trzeba zauważyć, że przyczyną zmarszczek wokół ust mogą być niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne albo ich brak. Bruzdy i fałdy pojawiają się bowiem jako skutek chodzenia spać w makijażu lub jako efekt nieumiejętnego demakijażu. Odpowiednie i przede wszystkim regularne zabiegi mogą natomiast zapobiec starzeniu się skóry i powstawaniu kolejnych zmian.

Zmarszczki królicze

Zmarszczki królicze są bocznymi bruzdami na nosie. Powstają wraz z upływem lat i są przede wszystkim efektem nadmiernie aktywnej mimiki.

Zmarszczki królicze są mocno widoczne i sprawiają, że twarz przybiera nieco naburmuszony wyraz.

Tego rodzaju bruzdy powstają po obu stronach nosa i między oczami, a dokładniej w pobliżu kącików oczy. Mogą być symetryczne, ale u niektórych osób bywają głębsze i bardziej widoczne z jednej strony twarzy (zależy to wyłącznie od indywidualnych cech mimiki).

Zmarszczki królicze pojawiają się, gdy w wyniku naturalnych procesów starzenia zmniejszają się zdolności skóry do wiązania kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Skóra traci sprężystość i jędrność, przez co coraz trudniej wrócić jej do pierwotnego gładkiego stanu po każdym grymasie.

Zmarszczki królicze są częstym problemem osób, u których występują problemy ze wzrokiem. Nadmierne mrużenie oczu sprzyja bowiem powstawaniu kolejnych bruzd i fałd. Dodatkowo ekspresyjna mimika pogłębia zmarszczki pod oczami. Istotnymi przyczynami powstawania zmarszczek króliczych mogą być także czynniki zewnętrzne. Wśród nich najczęstsze to:

  • dym papierosowy,
  • nieodpowiednią pielęgnację skóry,
  • niezmywanie makijażu,
  • brak zabezpieczenia przed słońcem (niestosowanie filtrów UV),
  • mróz (niestosowanie kremów ochronnych).

Zmarszczki dookoła ust czy pomiędzy oczami pojawiają się już w okolicach trzydziestki. Warto pamiętać, że twarz to jedyne miejsce, w którym mogą powstać fałdy albo bruzdy. Równie narażony na nieestetyczne efekty starzenia się skóry jest dekolt, dlatego nie należy zapominać, że wszystkie zabiegi powinny uwzględniać także tę część ciała.

Jak zlikwidować zmarszczki?

Denerwują cię zmarszczki pomiędzy oczami i te wokół ust? Masz dość wydawania pieniędzy na mało skuteczne kosmetyki? A może brakuje ci informacji na temat tego, jak radzić sobie z uporczywym problemem? Jeśli marzy ci się napisanie artykułu pt. „Jak pozbyłam się zmarszczek”, zdobądź niezbędne informacje, przetestuj zabiegi oraz domowe sposoby na bruzdy na brodzie i fałdy pod oczami i zabieraj się do pracy!

Co na zmarszczki? Domowe sposoby

Choć domowe sposoby na zmarszczki nie są skomplikowane, ich efekty mogą być zadowalające.

  1. Podstawową metodą na uniknięcie pojawienia się nieestetycznych zmarszczek pomiędzy oczami czy w okolicach warg są regularne ćwiczenia mięśni twarzy. Dzięki nim skóra będzie bardziej elastyczna i dłużej pozostanie napięta.
  2. Ponadto na liście twoich codziennych obowiązków musi znaleźć się dokładny demakijaż twarzy. W przeciwnym wypadku nawet najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe nie przyniosą pożądanych rezultatów. Działanie poszczególnych substancji czynnych wymaga usunięcia warstwy kosmetyków kolorowych.
  3. Konieczne jest także pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i przygotowanie skóry do kolejnego zabiegu, jakim jest peeling. Regularne złuszczanie martwego naskórka sprawia, że kosmetyki, a szczególnie krem przeciwzmarszczkowy działa właściwie.
  4. Ponadto systematyczne zabiegi takie jak masowanie twarzy i dekoltu kostkami lodu czy nakładanie maseczek nawilżających i ujędrniających poprawiają kondycję skóry.
  5. Domowym sposobem na zmarszczki jest także przestrzeganie właściwie zbilansowanej diety. Przepisy wykorzystywane na co dzień nie muszą być skomplikowane. Powinny być natomiast dostosowane do twoich potrzeb – tryb życia, kondycja i natężenie aktywności fizycznej konieczne wymagają wybierania składników dostarczających organizmowi substancji najbardziej mu potrzebnych.

Zanim kupisz coś na zmarszczki, zastanów się zatem, jak wygląda twój jadłospis. Być może warto najpierw zmienić nawyki żywieniowe, a dopiero później sięgnąć po drogie kosmetyki.

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami nie wymagają profesjonalnych preparatów. W usuwaniu niechcianych bruzd pomogą kostki lodu, które naprężą skórę. Trzeba jednak pamiętać, że aby efekty były widoczne, zabiegi należy powtarzać regularnie.

Co na zmarszczki po 50.?

Kosmetyki, które możesz kupić w drogeriach czy aptekach mogą być pomocne w walce z niechcianymi zmarszczkami. Warto jednak pamiętać, że najskuteczniejsza będzie pielęgnacja skóry od środka. Wpływ diety na skórę potwierdzają liczne badania, ale specjaliści coraz częściej zachęcają do korzystania z produktów takich jak kolagen do picia. Wiele kobiet potwierdza jego spektakularne działanie.

Kluczowy poradnik: Kolagen: czym jest, objawy niedoboru, jak wybrać kolagen do picia?

Kolagen należy do najważniejszych białek obecnych w naszym organizmie. Jest zbudowany z łańcuchów polipeptydowych, które składają się na sekwencję aminokwasów tworzących helisy. Te cząsteczki mają wpływ na ostateczny kształt włókien. Możemy wyróżnić aż dwanaście typów kolagenu, który jest zróżnicowany pod względem miejsca występowania (m.in. pod skórą, w chrząstkach stawowych, w tkance nabłonkowej czy też w błonie podstawnej). Kolagen stanowi aż 80% suchej masy skóry (wchodzi również w skład włosów), jednak stosunkowo szybko zaczyna zanikać w organizmie. Po czterdziestym piątym roku życia jego zawartość w komórkach i tkankach spada do zaledwie 30%.

Kolagen pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Jego zadaniem jest m.in. zapewnienie ruchliwości stawów, mocnych więzadeł. Ponadto białka mają wpływ na stabilność kości oraz prawidłowy stan mięśni, niemałą rolę odgrywają również w przypadku budowy skóry, włosów i paznokci. Najnowsze dane opublikowane przez specjalistów pozwalają wnioskować, że sposobem na uzupełnienie tej ważnej substancji jest jej suplementacja. Regularne picie kolagenu przyczyni się do poprawy wyglądu cery i kondycji włosów.

Naturalne sposoby na zmarszczki

Anna Joniec-Bieniec uważa, że płynna forma kolagenu sprawia, że białka szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a ich wzrost w tkankach można zaobserwować już 6-12 godzinach. Maksymalny poziom kolagenu w skórze następuje po 12 godzinach od zastosowania preparatu, a w chrząstce stawowej po 48 godzinach. Kolagen można również stosować zewnętrznie (również w pielęgnacji włosów i paznokci), jednak jego działanie nie jest wówczas tak szybko zauważalne. Przyjmowanie kolagenu w formie płynnej przyczynia się natomiast nie tylko do poprawy wyglądu cery, ale również do usprawnienia pracy stawów. Warto więc włączyć jego suplementację po skończeniu 30. roku życia. W tym czasie organizm potrzebuje bowiem dodatkowego źródła kolagenu.

Choć nie wszystkie domowy sposoby na zmarszczki bywają skuteczne i czasami konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego salonu kosmetycznego, warto postawić na naturalne metody walki ze zmianami skórnymi. Niejeden zabieg przyniesie pożądane rezultaty, ale utrzymanie efekt z pewnością będzie wymagało jego powtórzenia. Ponadto dobrym pomysłem jest połączenie domowych sposobów na spłycenie zmarszczeń z najnowszymi osiągnięciami nauki. W ramach tego przedsięwzięcia warto rozpocząć suplementację kolagenu. Jego regularne picie sprawi, że włosy, skóra i paznokcie będą piękne, wygładzone i zdrowe, a stawy będą pracowały bez zarzutu. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać suplementy ze sprawdzonego źródła, ponieważ tylko one będą bezpieczne dla naszego zdrowia i urody.

O witrynie

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

Prezentujemy sprawdzone informacje, staramy się podawać źródła opracowań.

Zostaw odpowiedź