Ewentualne braki w naszym uzębieniu często skutecznie pozbawiają nas uroku osobistego nawet przy najlepszych rysach twarzy. Z tego względu osoby, które w naturalny sposób utraciły zęby, poszukują skutecznego sposobu, aby te braki uzupełnić. W takim przypadku często decydujemy się na wstawienie implantów zębowych. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę są implanty zębowe?

Implanty zębowe Kraków to tak naprawdę niewielka struktura w kształcie stożka, która wszczepiana jest w kość szczęki. Z kolei na implancie montowana jest tak zwana korona protetyczna z ceramiki bądź porcelany. Implanty pozwalają na skuteczne odtworzenie zęba, ponieważ stanowią mocną podstawę dla dalszych kroków. Sztuczny korzeń wykonuje się z materiałów, które w żaden sposób nie uczulają ani nie wchodzą w reakcję z organizmem. Dzięki temu można mieć pewność, że każdy implant zębowy przyjmie się bez problemu. Wszczepianie implantu jest całkowicie bezbolesne, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Daje to każdemu pacjentowi duże poczucie komfortu podczas zabiegu.

Kiedy warto zdecydować się na implanty zębowe?

Pierwszym i bardzo ważnym argumentem, za którym przemawia wszczepianie implantów zębowych, jest aspekt zdrowotny. Sztuczny korzeń jest wszczepiany bezpośrednio w kość szczęki, a na jego podstawie mocowane jest uzupełnienie protetyczne. Takie rozwiązanie może przynieść kilka korzyści zdrowotnych dla jamy ustnej. Przede wszystkim implant zapobiega zanikowi kości, który jest widoczny w przypadku dużej utraty uzębienia. Może to prowadzić do zaburzeń zgryzu oraz niepoprawnej pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Często towarzyszą temu procesowi bóle głowy oraz nawet całej szczęki. Dzięki zdecydowaniu się na zabieg implantacji nie osłabia się dodatkowo sąsiednich zębów, co występuje w przypadku metody mostu protetycznego.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść implantacji są względy estetyczne. Zamontowane korony na sztucznym korzeniu niemal do złudzenia mogą przypominać zęby naturalne. Odróżnienie ich jest niezwykle trudne, dzięki czemu będziemy mogli mieć pewność, że nikt z otoczenia nie zauważy znacznej różnicy.

Implanty zębowe pozwalają nam również zapomnieć o powstałych ubytkach. Korony protetyczne, które mocowane są bezpośrednio do implantów są w stanie zapewnić nam niemal identyczną funkcjonalność, jaka ma miejsce w przypadku naturalnego uzębienia. Dzięki nim możemy bezproblemowo mówić, jeść i przeżuwać nawet twarde pokarmy. Korony na powstałych implantach są bowiem niezwykle stabilne.