Zioła na zespół jelita drażliwego – domowy sposób na przykre dolegliwości

utworzone przez sty 22, 2020

Zioła od wieków są używane przy wielu dolegliwościach żołądkowych. Mogą pomóc również przy objawach jelita wrażliwego jak biegunka, gazy i wzdęty brzuch. Niektóre z nich jednak mogą działać drażniąco na jelita, zatem podpowiadamy, po które rośliny lecznicze z babcinej apteczki warto sięgnąć.

Jelito drażliwe to choroba, której przyczyny nie są dokładnie znane. W XIX wieku ta jednostka chorobowa była znana jako katar kiszek, następnie w latach 40. i 50. XX wieku zmieniono jej nazwę na nerwicę jelit. Współczesna nazwa funkcjonuje od lat 80. i lekarze wciąż zastanawiają się, jakie są główne przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.

Wielu ekspertów uważa, że 50% przypadków ma podłoże emocjonalne, zatem przyjmuje się, że główną przyczyną jest nadmierny stres i stany lękowe, które powodują dyskomfort i uczucie ściskania brzucha.

Wiadomo również, że objawy potęgują niewłaściwa dieta, nietolerancja niektórych pokarmów, a także niska odporność. Szacuje się, że dzisiaj na zespół jelita drażliwego cierpi około 20% populacji, przy czym kobiet dotyka to częściej, zwłaszcza tych między 30 a 40. rokiem życia.

Czytaj także: Jakie są najważniejsze przyczyny zespołu jelita drażliwego?

Od pokoleń jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami żołądkowymi są zioła, które mogą pomóc przy wielu dolegliwościach. Najważniejsze jednak jest wybrać takie zioła na jelito drażliwe, które nie spotęgują przykrych dolegliwości, konieczna zatem staje się konsultacja z lekarzem i wybór tylko tych, które na pewno nie zaszkodzą, a mogą pomóc.

Jakie zioła na zespół jelita drażliwego?

Wspomagająco przy problemach z jelitami warto sięgnąć po zioła. To właśnie zioła regulują i ułatwiają procesy trawienne oraz przyspieszają usuwanie szkodliwych produktów materii. W związku z tym, że dolegliwości żołądkowe mogą mieć różne podłoża, dobrze jest mieć w domowej apteczce kilka rodzajów ziół lub ich wyciągi, szczególnie że wielu ekspertów uważa, że jest to choroba wynikająca ze złego stanu emocjonalnego pacjenta – przydadzą się więc zioła leczące zaburzenia trawienia, jak i te o działaniu uspokajającym.

Do leczniczych roślin o działaniu uspokajającym zaliczają się: 

  • koper, który pobudza również perystaltykę jelit, 
  • kozłek lekarski (czyli waleriana o działaniu przeciwnerwicowym)
  • oraz melisa, która pomaga również przy trawieniu.

Typowe zioła na jelito drażliwe to: 

  • kminek, który likwiduje wzdęcia; 
  • rumianek, który działa rozkurczowo i leczy zaburzenia trawienne,
  • a także mięta pieprzowa, którą znaleźć można również w tradycyjnych kroplach żołądkowych, ponieważ jest pomocna przy niestrawności i wzdęciach.
  • Kolejnymi ziołami jest szałwia lekarska, która może przynieść ulgę przy wzdęciach i gazach, ponadto działa przeciwzapalnie, oraz cykoria, która odpowiada za przedłużenie żywotności bakterii probiotycznych.

Zioła należy stosować rozsądnie i najlepiej z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętać przy tym należy, że niektóre z nich działają drażniąco na jelita i mogą spotęgować problem przy nieodpowiednim stosowaniu – takim zielem jest kora kruszyny, która może pomóc przy uporczywych zaparciach, a także imbir, który jest stosowany przy nudnościach, a którego nie można przedawkować. Zanim więc sięgnie się po zioła lub ziołowy lek na jelita, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Herbatki i napary z ziół na jelita

Przy zaburzeniach trawiennych warto pić napary i herbatki ziołowe, które ułatwiają trawienie, a także łagodzą nadmierne skurcze mięśni gładkich. Do takich ziół zaliczamy miętę, rumianek i melisę, które najczęściej można spotkać w mieszankach i herbatkach.

Wystarczy przygotować napar z dwóch łyżeczek ziół, zalać wrzątkiem i pić kilka razy dziennie (koniecznie należy sprawdzić dawkowanie na opakowaniu).

Ponadto takie ziela jak anyż i bazylia zmniejszają wzdęcia i gazy, zatem warto włączyć je do codziennej diety w postaci przyprawy lub herbatki ziołowej właśnie.

Leki na bazie ziół na jelito drażliwe

Leczenie zespołu jelita drażliwego obejmuje łagodzenie dolegliwości poprzez ograniczenie i eliminowanie czynników powodujących objawy. Należy przede wszystkim unikać stresu, a także zadbać o zdrowy sposób odżywiania i wykluczyć z diety produkty powodujące wzdęcia jak groch, fasola i bób, ale także owoce (głównie jabłka) i biały chleb. Jeśli mimo tego występują zaburzenia przewodu pokarmowego, warto sięgnąć po leki, które mogą przynieść doraźną ulgę.

W leczeniu stosuje się naturalne leki na bazie wyciągów z ziół. Przykładem jest preparat na zespół jelita wrażliwego, na bazie dziewięciu ziół, a mianowicie: ubiorku gorzkiego, korzenia arcydzięgla, owoców kminku, kwiatu rumianku, owoców ostropestu plamistego, liści melisy lekarskiej, glistnika jaskółcze ziele, liści mięty pieprzowej i korzenia lukrecji.

Zioła na jelito drażliwe są stosowane od pokoleń i mogą przynieść doraźną ulgę. Jednak przy regularnie pojawiających się dolegliwościach konieczna staje się wizyta u lekarza, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią dietę i leczenie.

O witrynie

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

Prezentujemy sprawdzone informacje, staramy się podawać źródła opracowań.

Zostaw odpowiedź