Pierwsze dni i miesiące życia dziecka to prawdziwy sprawdzian dla rodziców. Nowa mała istotka w domu powoduje sporo zamieszania – wielu rodziców jest bardzo zestresowanych, czy dadzą sobie radę z opieką nad noworodkiem. Największe obawy budzi kąpiel i pielęgnacja noworodka, bo to bardzo ważny element pierwszych miesięcy życia, którego zaniedbanie czy nieodpowiednie wykonanie może mieć groźne skutki dla zdrowia maluszka.
Kąpiel niemowlaka nie jest jednak tak straszna, jak się wydaje – wystarczy dobrze opanować kilka zasad i postępować metodycznie krok po kroku, a już po kilku dniach będzie można wprawnie kąpać noworodka bez żadnego stresu.

Przygotowanie

Dobre przygotowanie do kąpieli noworodka to połowa sukcesu. W trakcie kąpieli nie możesz zostawiać malucha w wanience, po to by iść po zapomniane rzeczy – musisz mieć wszystko pod ręką.

Do kąpieli noworodka potrzeba:

  • jałowych wacików,
  • dwóch tetrowych pieluszek,
  • miękkiego ręcznika,
  • soli fizjologicznej,
  • bawełnianej myjki,
  • emulsji do kąpieli (specjalna dla noworodków),
  • szczotki do włosów z miękkim włosiem,
  • miseczką z przegotowaną wodą, czyste ubranie oraz pielucha,
  • maść do smarowania pupy,
  • chusteczki pielęgnacyjne (dla noworodków).

Napełnienie wanienki

Wanienkę wypełnij wodą w temperaturze około 37 stopni – powinna ona być ciepła, ale nie gorąca. Sprawdź temperaturę termometrem albo zamocz łokieć – dłoń nie oddaje tak dobrze temperatury wody. W wanience nie powinno być zbyt dużo wody. Pamiętaj, by pomieszczenie, w którym kąpiesz dziecko, było nagrzane do minimum 22-24 stopni C. Jeśli jest chłodniej, postaw dodatkowy grzejnik.

Umycie dziecka na sucho

Zanim włożysz malucha do wanienki, wykonujesz częściowe mycie na sucho. Połóż dziecko na przewijaku na tetrowej pieluszce. Oczka należy przetrzeć gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną. Uszy można umyć wacikiem, ale tylko z zewnątrz, nie należy wkładać go głębiej do ucha, bo można uszkodzić słuch. Buzię przemywa się także wacikiem, a następnie osusza dotykając delikatnie ręcznikiem. Przed włożeniem do wanienki, można także umyć włoski. W wanience łatwo o wyślizgnięcie się namydlonej główki dziecka, więc lepiej w pierwszych tygodniach unikać mycia głowy, gdy dziecko jest w wannie. Główkę umyj myjką z szamponem lub emulsją do mycia ciała i włosów. Chusteczkami pielęgnacyjnymi Dove Baby przetrzyj pupę.

Włożenie noworodka do wanienki

Sprawdź jeszcze raz ciepłotę wody, bo mogła trochę ostygnąć w trakcie, gdy myłeś dziecko na sucho. W takiej sytuacji dolej trochę ciepłej wody – nigdy nie rób tego, gdy dziecko jest już w wanience, bo możesz je poparzyć. Złap pewnie noworodka – prawą rękę wsuń pod pośladki, lewą trzymaj je za głowę i kark. Główka powinna opierać się o Twoje ramię. Zanurzaj noworodka powoli w wodzie. Kiedy pupa oprze się o dno wanienki, wyjmij prawą rękę i myj, opłukuj nią dziecko. Delikatnie myj z użyciem emulsji do mycia całe ciałko: rączki, brzuszek oraz miejsca intymne. Dobrze jest użyć do tego kosmetyków dedykowanych dla małych dzieci i niemowląt. Nie pocieraj skóry, ale delikatnie masuj. Opłukiwanie zacznij od góry – spłucz szampon z włosków, tak by woda kapała na tył lub boki, nie do oczu dziecka. Pamiętaj, by bardzo uważać na pępek, jeśli jeszcze nie odpadł – nie wolno go zamoczyć w wodzie. Gdyby doszło do dostania się wody do niezagojonego pępuszka, przemyj go sterylnym gazikiem zaraz po kąpieli.

Wyciągnij dziecko z wanienki i osusz

Gdy już noworodek jest umyty, złap go ponownie tak jak przy wsadzaniu i ostrożnie wyciągnij z wanienki. Ułóż go na ręczniku na przewijaku, na nowej pieluszce tetrowej. Wycieraj ręcznikiem poprzez delikatne dociskanie go do ciała – nie pocieraj, bo uszkodzisz skórę noworodka. Otul dziecko ręcznikiem w miarę szybko po wyjęciu z wanienki, bo ciało noworodka szybko ulega ochłodzeniu. Przydatny może być ręcznik z kapturkiem na głowę, dzięki któremu nie zmarznie mu mokra główka. Jeśli nie masz takiego ręcznika, nałóż dziecku czapeczkę.

Pielęgnuj skórę noworodka po kąpieli

Kąpiel to nie koniec procesu pielęgnacyjnego noworodka. Trzeba jeszcze uczesać dziecku włoski miękką szczotką. Następnie należy nałożyć balsam na skórę oraz posmarować pupę kremem na odparzenia. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Preparaty do kąpieli i pielęgnacji po kąpieli skóry niemowlaka powinny być specjalnie do tego celu przeznaczone, bezzapachowe i hipoalergiczne. 

Po kąpieli nałóż nową pieluszkę, ubierz dziecko w piżamkę i możesz ułożyć je do snu. Pamiętaj, by kąpiel była zawsze w podobnych porach dnia oraz aby nie trwała zbyt długo, bo woda działa wysuszająco na skórę dziecka. Wystarczy 15 minut. Nie musisz kąpać dziecka codziennie – można to robić raz na 2-3 dni lub zależnie od potrzeby.

Źródła:

https://mamotoja.pl/kapiel-noworodka-pierwsza-kapiel-noworodka-5-krokow,pierwsze-28-dni-artykul,1538,r1p3.html

http://www.mjakmama24.pl/niemowle/pielegnacja-niemowlaka/pierwsza-kapiel-noworodka-7-waznych-zasad-o-tym-trzeba-pamietac,555_6764.html

O witrynie

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

Prezentujemy sprawdzone informacje, staramy się podawać źródła opracowań.

1 komentarz

  1. Meggi

    Pomocny wpis! Dzięki. Ja dodałabym, że najbezpieczniej (choć mało wygodnie dla rodzica) jest stawiać wanienkę na podłodze. Jakoś zawsze przerażały mnie te stojaki, na których można stawiać wanienkę. Przy maluszku, który jeszcze nie jest mocno aktywny jest mniejszy stres, ale im dziecko starsze, tym bardziej ruchliwe i prawdopodobieństwo wypadnięcia z wanienki czy chociażby przechylenia – większe.

Zostaw odpowiedź