Okulary przeciwsłoneczne nieodłącznie kojarzą się z rozpoczynającym się właśnie sezonem wakacyjnym, jednak nie wszyscy wiemy wystarczająco dużo na ich temat. Ponadto wiedza teoretyczna nie zawsze idzie w parze z praktyką. Latem wielu z nas pamięta o ochronie skóry przed słońcem, jednak z ochroną oczu bywa różnie.

44% respondentów ocenia swoją wiedzę o ochronie oczu przed UV przeciętnie, 35% raczej dobrze, a 10% bardzo dobrze. Wyniki badania przygotowanego przez markę wOkularach.pl we współpracy z Elephate pokazują jednak, że w wielu kwestiach przekonania Polaków są błędne, a z niektórymi mitami trzeba rozprawić się raz na zawsze.

Tanie okulary z bazaru lepsze niż żadne? Większość Polaków nie ma racji

42% badanych uważa, że wszystkie okulary z ciemnymi szkłami w jakimś stopniu chronią oczy przed słońcem. Nie jest to prawdą, ponieważ filtr UV nie musi być widoczny na pierwszy rzut oka i nie łączy się bezpośrednio z zabarwieniem szkła. Ponadto aż 61% osób żyje w błędnym przekonaniu, że jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne są lepsze niż żadne. Tymczasem tanie okulary, które są przyciemnione, ale nie zostały wyposażone w odpowiedni filtr UV400, mogą zaszkodzić nam bardziej niż ich brak, gdyż pod ich wpływem źrenica się rozszerza, wpuszczając w głąb oka więcej szkodliwego promieniowania.

Nie tylko u optyka – gdzie jeszcze kupujemy okulary przeciwsłoneczne?

45% respondentów zazwyczaj kupuje okulary przeciwsłoneczne w salonie optycznym, a 20% w autoryzowanym sklepie online z okularami. Jednak nie wszyscy stawiają na sprawdzone i wyspecjalizowane w sprzedaży okularów miejsca. 27% osób nabywa je w sklepach odzieżowych (stacjonarnych lub online), a 24% na platformach zakupowych, takich jak Allegro czy AliExpress. Do kupowania okularów przeciwsłonecznych na bazarze przyznaje się 16% badanych, a w supermarkecie 9%. O tym, że miejsce zakupu okularów przeciwsłonecznych ma olbrzymie znaczenie, przekonuje mistrz optyki Paweł Januchowski:

Okulary przeciwsłoneczne to obecnie jeden z elementów współczesnej mody i bardzo łatwo można je nabyć nawet w większym sklepie spożywczym czy na bazarze. Niestety takie modele często pochodzą z niesprawdzonych źródeł i nie są wyposażone w filtr UV400, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Sama jakość oprawek również pozostawia wiele do życzenia i zdarza się, że nie przetrwają nawet jednego sezonu, gdy będą mocno eksploatowane.

Okulary przeciwsłoneczne najbardziej doceniane na plaży i w samochodzie

Przynajmniej jedną parę okularów przeciwsłonecznych posiada 83% kobiet i 73% mężczyzn. Oznacza to, że wciąż wielu Polaków nie dba o ochronę wzroku przed słońcem. Spośród grupy posiadającej okulary, 3 na 4 badanych najbardziej docenia je podczas urlopu np. nad wodą lub w górach. Do tego 69% respondentów uznaje je za ważne podczas jazdy samochodem, gdyż prowadzenie pojazdu w słoneczny dzień bez odpowiedniej ochrony bywa mało komfortowe, a nawet niebezpieczne. Podobny odsetek docenia okulary przeciwsłoneczne na spacerze, a 1 na 3 ankietowanych podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu.